Trzej rosyjscy oficerowie odznaczeni przez polskie MSWiA

Trzej oficerowie rosyjskiego MSW zostali odznaczeni przez polskie MSWiA medalami "za zasługi dla policji" - za pracę i współdziałanie z polskimi ekspertami w czasie śledztwa dotyczącego katastrofy pod Smoleńskiem.

Dokument w sprawie przyznania odznaczeń minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller podpisał 24 czerwca. Srebrny medal otrzymał Piotr Popow, a brązowe - Roman Tierientiew i Michaił Waśkow.

Jak poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak, Rosjanie zostali odznaczeni za działania, które podjęli po katastrofie prezydenckiego samolotu Tu-154 - m.in. za pomoc polskim ekspertom, którzy pracowali na miejscu katastrofy oraz za pomoc rodzinom ofiar, które przyleciały do Moskwy w celu identyfikacji ciał.

Złoty, srebrny lub brązowy medal za zasługi dla policji może otrzymać funkcjonariusz lub obywatel niezatrudniony w policji, który wniósł istotny wkład w rozwój kontaktów międzynarodowych na rzecz polskiej policji lub przyczynił się do zacieśnienia więzi policji ze społeczeństwem, pomagał w zapobieganiu przestępstw itp.

Medal jest przyznawany także obywatelowi polskiemu zamieszkałemu za granicą lub obcokrajowcowi, który działał na rzecz policji, wspierał ją na forum międzynarodowym, przyczynił się do jej rozwoju.

Medal uwzględnia symbolikę przyjętą w polskiej policji: wieniec dębowy i ośmioramienną gwiazdę policyjną. W barwę wstęgi wkomponowano kolor granatowy (co nawiązuje do umundurowania), biały i czerwony (barwy narodowe).

W maju marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który pełni obowiązki prezydenta, odznaczył w Moskwie 20 osób, które brały udział w akcji po katastrofie, m.in. lekarzy sądowych, laborantów, wojskowych, pilotów, strażaków i ekspertów medycyny sądowej.

W katastrofie lotniczej koło Smoleńska 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz m.in. przedstawiciele parlamentu, urzędów państwowych, wojska i Rodzin Katyńskich.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
22°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
27°C Niedziela
dzień
wiecej »