Maturę zdało 87,5 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych - podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna, uwzględniając wyniki egzaminów w sesji majowej, dodatkowej czerwcowej i poprawkowej w sierpniu.
W 2018 roku w lipcu CKE podała, że maturę zdało 79,7 proc. maturzystów. Prawo do egzaminu poprawkowego w sierpniu miało wówczas 14,8 proc. Ostatecznie - jak podała CKE uwzględniając wyniki egzaminów poprawkowych - świadectwa maturalne otrzymało 86 proc. abiturientów. Maturzyści musieli obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne były na poziomie podstawowym; chętni mogli je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.
Musieli też obowiązkowo przystąpić do jednego pisemnego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni mogli zdawać w sumie sześć takich egzaminów (były zdawane tylko na poziomie rozszerzonym).
Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych dodatkowo mieli jeszcze dwa obowiązkowe egzaminy: pisemny i ustny z języka narodowego.
Aby zdać egzamin, trzeba uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (polski, matematyka, język obcy). W przypadku przedmiotów do wyboru nie ma progu zaliczeniowego.
Jak podała w środę Centralna Komisja Egzaminacyjna, do egzaminów z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i w maju i czerwcu 2019 roku przystąpiło 248 tys. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
Do egzaminu poprawkowego przystąpiło 27,6 tys. tegorocznych absolwentów; stanowili ono 71 proc. wszystkich zdających w sesji poprawkowej; pozostałe osoby to abiturienci z ubiegłych lat.
Abiturienci, którzy w sierpniu zdawali egzaminy poprawkowe uzyskane przez siebie wyniki poznali w środę, tego też dnia otrzymają świadectwa maturalne.
Wyniki uzyskane na maturze są podstawą przy rekrutacji na studia.
Maturzysta może odwołać się od uzyskanego wyniku egzaminów. Postępowanie jest dwuinstancyjne. Wynik kwestionowany przez maturzystę jest weryfikowany w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Jeżeli maturzysta nadal go kwestionuje, może się odwołać do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.