Arcybiskup Filadelfii, Charles Chaput OFM Cap, który 26 września ukończy 75 rok życia złożył na ręce Ojca Świętego zgodnie z normami Kodeksu Prawa Kanonicznego rezygnację z pełnionych obowiązków – podaje dziennik Philadelphia Inquirer.
„Nie można przewidzieć, czy rezygnacja zostanie przyjęta i ile czasu może upłynąć, zanim Stoilca Apostolska mianuje nowego arcybiskupa” – powiedział rzecznik archidiecezji filadelfijskiej, Ken Gavin.
Abp Charles J. Chaput urodził się 26 września 1944 roku w Concordia, w stanie Kansas. W 1965 roku wstąpił do prowincji św. Augustyna Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, gdzie w 1968 r. złożył śluby wieczyste. Święcenia kapłańskie przyjął 29 sierpnia 1970 r. Nauczał teologii i pracował w formacji, następnie był rzecznikiem prasowym swej prowincji, w 1980 jej sekretarzem i skarbnikiem, a w 1983 r. jej przełożonym. 11 kwietnia 1988 Jan Paweł II mianował go biskupem Rapid City. Sakrę przyjął z rąk ówczesnego nuncjusza apostolskiego, a późniejszego kardynała, Pio Laghi. 11 lat później Ojciec Święty mianował go arcybiskupem Denver. 19 lipca 2011 Benedykt XVI mianował go arcybiskupem Filadelfii. Jest on pierwszym arcybiskupem w USA wywodzącym się z pierwotnych mieszkańców Ameryki, z plemienia Potawatomi. Jako hasło biskupie wybrał cytat z listu św. Pawła do Efezjan, „Jak Chrystus umiłował Kościół” (5,25).
Abp Chaput jest znany ze swego zaangażowania w obronę prześladowanych chrześcijan. W latach 2003-2006 był członkiem Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Monitorowania Wolności Religijnej w Świecie – niezależnej federalnej agendy rządowej badającej przypadki i okoliczności prześladowania za wiarę na całym świecie. W tym charakterze uczestniczył m.in. w misjach w Chinach i Turcji. W roku 2005 był członkiem oficjalnej delegacji USA na organizowaną przez OBWE w Kordobie w Hiszpanii konferencji na temat antysemityzmu oraz innych form nietolerancji. W latach 1994-2009 był członkiem Rady Dyrektorów Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie, oraz Amerykańskiego Katolickiego Ośrodka Bioetyki (1993-2006). Jest też członkiem Rady Dyrektorów telewizji katolickiej EWTN.
W obrębie episkopatu USA był przewodniczącym podkomisji ds. rodzimych katolików amerykańskich, członkiem Komisji ds. Różnorodności Kulturowej w Kościele, oraz zespołu ds. służby zdrowia. Jest też konsultantem Komitetu ds. Obrony Życia. Był z ramienia Watykanu wizytatorem seminariów amerykańskich w latach 2005-2006, australijskiej diecezji Toowoomba w roku 2007, która doprowadziła 2 maja b.r. do usunięcia z rządów diecezją bpa Williama Martin Morrisa, a w latach 2009-2010 wizytacji zgromadzenia Legionistów Chrystusa w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Jest też autorem wielu książek i publikacji. Należy do biskupów cieszących się wielkim autorytetem nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w wielu krajach świata.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.