Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi zapowiedziała we wtorek rozpoczęcie przez sześć komisji Izby Reprezentantów "oficjalnego dochodzenia" w celu ustalenia, czy uzasadnione jest postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu, czyli rozpoczęcie jego "impeachmentu".
Po zapoznaniu się z tymi materiałami komisja może wysunąć zarzuty uzasadniające postawienie prezydenta Donalda Trumpa przed sądem Kongresu.
W przypadku zatwierdzenia tych zarzutów zwykłą większością głosów przez Izbę Reprezentantów, prezydent Trump zostanie postawiony przed sądem Kongresu, czyli rozpocznie się jego "impeachment", proces zmierzający do pozbawienia go najwyższego urzędu w państwie.
Oskarżycielem będzie Izba Reprezentantów, stuosobowy Senat (gdzie większość obecnie mają Republikanie) będzie pełnił rolę ławy przysięgłych, a rolę sędziego - prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych.
Do tej pory tylko dwóch prezydentów Stanów Zjednoczonych zostało poddanych impeachmentowi, czyli postawionych przed sądem Kongresu: prezydent Andrew Johnson (1865-1869) i prezydent Bill Clinton (1993-2001).
Zarówno prezydent Andrew Johnson jak i prezydent Bill Clinton zostali w toku impeachmentu uniewinnieni przez Senat i sprawowali urząd prezydenta do końca kadencji.
Prezydent Richard Nixon (1969-1974), trzeci prezydent w historii Stanów Zjednoczonych zagrożony pozbawieniem urzędu przez Kongres, w roku 1974 złożył rezygnację zanim Izba Reprezentantów zdołała przedstawić mu zarzuty uzasadniające impeachment. Nixon jest jedynym prezydentem w historii Stanów Zjednoczonych, który złożył rezygnację z tego urzędu.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.