Reklama

Przypomnienie o sierpniowej abstynencji

O tradycji przestrzegania sierpniowej abstynencji przypomnieli członkowie Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jego przewodniczący bp Tadeusz Bronakowski skierował do mediów list, w którym przypomina genezę i sens tej tradycji. Podajemy jego tekst w całości:

Reklama

Informacja prasowa Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości dotycząca Apelu na sierpień 2010

W 1984 r. biskupi zebrani na 201. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski, po raz pierwszy wezwali naród do powstrzymania się od spożywania wszelkich napojów alkoholowych. Przy tej okazji sierpień ogłoszono miesiącem abstynencji. Szczególny sierpniowy czas wybrano ze względu na wielkie uroczystości Maryjne i ważne rocznice narodowe. Ta wspaniała tradycja jest wciąż kontynuowana. Również w tym roku Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski skierował Apel do wszystkich wiernych Kościoła Polskiego. Tegoroczne hasło „Abstynencja darem miłości” wskazuje, że dobrowolna abstynencja, podjęta jako ofiara w intencji tych, którzy o własnych siłach nie mogą wyzwolić się z nałogów, jest sprawdzianem naszej miłości bliźniego.

Tekst Apelu przypomina o nieprzemijającej wartości programu Kościoła, który od ponad pół wieku (wówczas wydano „Wytyczne Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej”) proponuje dobrowolną abstynencję, jako doskonałe narzędzie walki ze wszystkimi nałogami i uzależnieniami zniewalającymi człowieka i niszczącymi jego życie w różnorodnych wymiarach. Program ten nabiera szczególnej mocy wobec pogłębiających się problemów społecznych, które obrazują przywołane w liście dane statystyczne, przede wszystkim zaś wobec jednego z najszybszych w Europie wzrostów spożycia alkoholu, jaki obserwowany jest w Polsce.

Niezawodną receptą na te poważne problemy pozostaje abstynencja. W tegorocznym apelu ukazano jej wartość, jako bezcennego daru dla Boga i bliźniego, a także daru dla rodziny i ojczyzny. W poszczególnych fragmentach przypomniano o stanach, w których abstynencja jest koniecznością (ciąża i karmienie piersią, dzieci i młodzież), ale przede wszystkim przypomniano o wielkiej wartości dobrowolnej abstynencji, jako wynagrodzeniu Bogu, jako darze dla osób trzeźwiejących, wspaniałym przykładzie dla młodzieży oraz wymownym świadectwie pozwalającym zachować umiar innym ludziom.

W liście zwrócono też uwagę na problem odpowiedzialności tych, którzy stanowią w Polsce prawo. Mimo iż na świecie i w Europie wprowadzane są restrykcyjne przepisy dotyczące dostępności alkoholu, to w naszej ojczyźnie można zaobserwować całkowicie odmienną tendencję – do liberalizacji przepisów. Dlatego też w apelu znalazło się wyraźne przypomnienie, że bez ograniczenia ekonomicznej i fizycznej dostępności alkoholu oraz zakazu reklamy, niemożliwe będzie zniwelowanie strat społecznych, które corocznie kosztują budżet państwa wiele miliardów złotych.

Tegoroczny list zamyka prośba do wszystkich ludzi otwartych serc, aby w imię miłości do Boga, bliźniego, rodziny i ojczyzny ofiarowali dar abstynencji. Tylko wówczas uda się przezwyciężać liczne problemy oraz budować silny i rozwijający się naród.

Bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
dzień
8°C Wtorek
wieczór
6°C Środa
noc
4°C Środa
rano
wiecej »

Reklama