Kwiatkowski w Rosji

Minister Krzysztof Kwiatkowski podczas wizyty w Rosji zabiegał o to, aby polskie wnioski o pomoc prawną, szczególnie te dotyczące przekazania akt z sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej, były traktowane priorytetowo - podało Ministerstwo Sprawiedliwości.

W niedzielę i poniedziałek min. Kwiatkowski przebywał z wizytą w Sankt Petersburgu. W czasie wizyty polski szef resortu sprawiedliwości rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Aleksandrem Konowałowem.

"Min. Kwiatkowski zabiegał, aby strona rosyjska priorytetowo traktowała kierowane przez polską prokuraturę wnioski o pomoc prawną, szczególnie te dotyczące m.in. przekazania dokumentacji związanej z sekcją zwłok ofiar" - podał rzeczniczka Ministerstwa Sprawiedliwości Joanna Dębek. Strona rosyjska poinformowała w poniedziałek, że rosyjskie dochodzenie w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem przedłużono do października.

Rzecznik Prokuratury Generalnej prok. Mateusz Martyniuk powiedział PAP w poniedziałek, że w perspektywie kilku tygodni polska prokuratura powinna otrzymać z Rosji pięć-sześć tomów akt. Dotąd strona rosyjska przekazała 6 tomów akt - 1300 kart. Polska strona oczekuje m.in. na protokoły z sekcji zwłok ofiar katastrofy. Do tej pory prokuratura polska dysponuje jedynie protokołem z sekcji prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Po otrzymaniu tych akt możliwe stanie się m.in. rozpatrzenie złożonego w sprawie przez pełnomocnika rodziny wniosku o ekshumację Przemysława Gosiewskiego. Z kolei radio Tok FM podało, że polscy prokuratorzy planują przesłuchać także pasażerów Jaka-40, który z dziennikarzami na pokładzie lądował w Smoleńsku około godziny przed katastrofą prezydenckiego samolotu.

Podczas wizyty, jak poinformowała Dębek, ministrowie sprawiedliwości Polski i Rosji podpisali plan wykonawczy na lata 2010-2012 do memorandum o współpracy prawnej między resortami sprawiedliwości Polski i Rosji. Plan zawiera ustalenia dotyczące wymiany doświadczeń w zakresie wykonywania orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i karnych, mówi się w nim także o analizie praktyki sądowej w sprawach karnych, wspieraniu współpracy w zakresie adwokatury i notariatu, a także wzajemnych konsultacjach w sprawie reformowania Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Ponadto rozmowy ministrów dotyczyły dwóch polsko-rosyjskich umów: o współpracy w sprawach karnych i współpracy w sprawach cywilnych. Pierwsza z planowanych umów ma na celu uzupełnienie i ułatwienie stosowania europejskich konwencji o pomocy prawnej w sprawach karnych. Dokument ten mówi m.in. możliwości powoływania polsko-rosyjskich zespołów śledczych i przesłuchań na odległość. Umowa ma dotyczyć przyszłych śledztw i będzie mogła być stosowana w tych, które już się toczą. Druga umowa ma dotyczyć decentralizacji obrotu prawnego w sprawach cywilnych i ma przyczynić się do uproszczenia postępowania sądowego, co jest szczególnie ważne dla polskiego biznesu.

Towarzyszący Kwiatkowskiemu szef polskiej Służby Więziennej płk Kajetan Dubiel zawarł natomiast porozumienie z Federalną Służbą ds. Wykonywania Kar Federacji Rosyjskiej. Porozumienie to dotyczy m.in. poprawy funkcjonowania instytucji penitencjarnych, zapewnienia opieki medycznej osobom pozbawionym wolności i doskonalenia opieki psychologicznej nad osobami pozbawionymi wolności.

Dębek przypomniała też, że wizyta Kwiatkowskiego jest pierwszą tego typu wizytą polskiego ministra sprawiedliwości w Rosji od 25 lat.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
32°C Poniedziałek
wieczór
29°C Wtorek
noc
22°C Wtorek
rano
27°C Wtorek
dzień
wiecej »