Rodzinne podróże w czasie, wakacje z dala od codziennego zgiełku, warsztaty, medytacje, cisza murów klasztornych – coraz więcej osób korzysta z oferty urlopowej przygotowanej przez benedyktynów z opactwa w Tyńcu.
Na wszystkich, którzy chcą spędzić wakacje w Tyńcu czeka bogata oferta rekolekcji, warsztatów kaligrafii i iluminatorstwa czy medytacji. Ale przede wszystkim jak zapewniają benedyktyni podczas pobytu w klasztorze można się wyciszyć, odpocząć od codziennego zgiełku i odnowić się duchowo.
„Wczasowicze przybywają do klasztoru indywidualnie lub grupowo, często są to ludzie zmęczeni, zabiegani, którzy potrzebują wewnętrznego wyciszenia” - mówi o. Jan Konobrodzki, benedyktyn z Tyńca. Podczas urlopu ludzie włączają się w rytm życia jaki panuje w zakonie, pomagają w drobnych pracach, uczestniczą w mszach i wspólnej modlitwie, a gdy chcą pobyć sami mogą pogrążyć się w lekturze, pomedytować lub zwyczajnie pomyśleć z dala od pracy, codziennych obowiązków i szybkiego rytmu życia.
Oprócz pobytów wakacyjnych opactwo przygotowało specjalną ofertę dla rodzin, które w ciekawy sposób mogą spędzić niedzielne popołudnie. 25 lipca o godz. 14.00 odbędzie się trzecia wyprawa w ramach „Rodzinnych podróży w czasie”. Dzieci odwiedzą opactwo w czasach jego rozkwitu. Podróż w wiek XV będzie okazją do bliższego poznania układu średniowiecznych klasztorów i ich pomieszczeń. Rodzice w tym czasie zwiedzą ekspozycję muzealną oraz dowiedzą się więcej na temat biblioteki klasztornej. W drugiej części spotkania rodziny będą mogły spróbować swoich sił w grze na terenie całego wzgórza.
Dużym zainteresowaniem wśród przyjeżdżających cieszy się „Benedyktyńskie lato muzyczne”. „Jest to cykl koncertów odbywających się w każdy weekend przez całe wakacje” - mówi Kamil Kwiatkowski z Benedyktyńskiego Instytutu Kultury „Chronić dobro”. Inicjatywa ta powstała z połączenia dwóch wydarzeń, które odbywały się w opactwie: Tynieckich Recitali Organowych oraz zapoczątkowanego w 2008 roku Festiwalu Muzyki z Klasztorów Benedyktyńskich Europy.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.