Premier o Grupie Wyszehradzkiej

Polityczna współpraca w Grupie Wyszehradzkiej przyniosła Polsce, Słowacji i całemu regionowi dobre efekty - mówił szef polskiego rządu Donald Tusk podczas piątkowej konferencji z premier Słowacji Ivetą Radiczową.

Tusk przypomniał, że w poniedziałek w Budapeszcie rozmawiał z Radiczową na szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej - na którym Słowacja przejęła przewodnictwo w Grupie. Premierzy państw grupy V4 zadeklarowali, że będą koordynowali wspólne działania w ramach UE oraz że będą ściśle współpracować w kwestii bezpieczeństwa energetycznego.

Według Tuska, Grupie Wyszehradzkiej udało się wypracować taki sposób działania - który sprzyja narodom Środkowej Europy, ale także całej UE. "Słowacja, Polska, Grupa bardzo zyskały na reputacji, na wadze w Unii, również dzięki temu, że staraliśmy się zawsze działać w sposób bardzo odpowiedzialny, także za całość spraw europejskich" - zaznaczył.

Tusk podkreślił, że między nim a Radiczową "istnieje głęboka wspólnota poglądów politycznych". Oświadczył, że Polskę i Słowację łączą "tradycyjnie dobre relacje". Tusk wyraził przekonanie, że będą one jeszcze lepsze, bo - jego zdaniem - współpraca obu szefów rządów na pewno to zagwarantuje.

Premierzy Polski i Słowacji rozmawiali także na temat bezpieczeństwa energetycznego, kryzysu finansowego oraz kondycji gospodarek obu państw.

Zdaniem Tuska, potrzebna jest jeszcze intensywniejsza współpraca obu państw na rzecz bezpieczeństwa energetycznego oraz korytarzy energetycznych na linii Północ-Południe. Radiczowa poinformowała, że rząd słowacki pracuje nad deklaracją programową, której częścią będzie sprawa bezpieczeństwa energetycznego naszego regionu.

Radiczowa przekazała wyrazy współczucia w związku z katastrofą prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem oraz powodzią, która dotknęła nasz kraj.

Podkreśliła wagę współpracy krajów naszego regionu dla przezwyciężania skutków kryzysu gospodarczego, w tym zwiększania wzrostu gospodarczego, tworzenia nowych miejsc pracy. Jak oceniła, Polska należy do liderów postępu ekonomicznego w Europie.

Tusk powiedział też, że dla niego osobiście i wszystkich Polaków, to wielka satysfakcja, że premier Słowacji odwiedziła Warszawę - jako jedną z pierwszych stolic europejskich.

Premier zaznaczył, że Radiczowa czuje się w Warszawie bardzo dobrze, m.in. dlatego, że jej mama była Polką.

Radiczowa spotka się też w piątek z marszałkiem Sejmu, pełniącym obowiązki prezydenta Grzegorzem Schetyną.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
21°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
wiecej »