Obchody święta policji

Koncerty, wystawy, pokazy policyjnego sprzętu, wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz charytatywny mecz, z którego dochód trafi na rzecz powodzian - w weekend w stolicy odbędą się centralne obchody święta policji.

Obchody rozpoczną się w sobotę przed południem ceremonią wpisania sześciu policjantów - czterech z komendy stołecznej i dwóch z komendy wojewódzkiej w Opolu - do Księgi Pamięci Poległych Policjantów. Wśród nich znajdzie się podkom. Andrzej Struj, zamordowany w lutym tego roku przed dwóch chuliganów na warszawskiej Woli. Jego nazwisko zostanie też umieszczone na Tablicy Pamięci, poświęconej tym policjantom, którzy zginęli, wypełniając swoje zadania.

W uroczystości wezmą udział m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller i komendant główny policji Andrzej Matejuk. Tuż po ceremonii złożone zostaną wieńce przed znajdującym się na dziedzińcu komendy obeliskiem "Poległym Policjantom - Rzeczpospolita Polska". W tym miejscu znajduje się urna z prochami policjantów, którzy na mocy rozkazu z 5 marca 1940 roku, podpisanego m.in. przez Józefa Stalina, zostali zamordowani przez NKWD i pogrzebani w Miednoje.

W samo południe, przed gmachem Pałacu Kultury i Nauki otwarta zostanie interaktywna wystawa "Twoja Policja". Mieszkańcy Warszawy będą mogli obejrzeć specjalistyczny sprzęt policyjny, mobilny posterunek; przygotowane będzie też miasteczko ruchu drogowego i policyjne radiowozy.

Dwie godziny później rozpocznie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych oraz aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne. Wręczone zostaną też nagrody dla funkcjonariuszy, którzy zwyciężyli w konkursie "Policjant, który mi pomógł". W uroczystości ma wziąć udział premier Donald Tusk.

Finałem sobotniego święta będzie koncert młodych ludzi zaangażowanych w policyjny program PaT - zachęcający młodzież do życia bez przemocy i nałogów.

W niedzielę z kolei, policyjna reprezentacja rozegra charytatywny mecz z drużyną artystów. Będą grać piłką Jabulani, wykorzystywaną podczas tegorocznego mundialu. Po spotkaniu zostanie ona zlicytowana, a całkowity dochód z niej i z meczu przekazany będzie na rzecz powodzian.

Wcześniej w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie odprawiona zostania msza św. w intencji policjantów.

Święto policji obchodzone jest 24 lipca w rocznicę przyjęcia ustawy powołującej do życia Policję Państwową.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Środa
dzień
32°C Środa
wieczór
24°C Czwartek
noc
21°C Czwartek
rano
wiecej »