Rodzina znalazła się w centrum międzynarodowego i ekumenicznego kolokwium pojednania, które rozpoczyna się we francuskim La Salette. Takie spotkania w tamtejszym sanktuarium maryjnym odbywają się co pięć lat i mają na celu promowanie poprzez dialog pojednania i pokoju między narodami Europy.
Tegoroczny temat kolokwium „Kryzys i odnowa rodziny w Europie” został wybrany z tej racji, że rodzina, staje się często przedmiotem nieporozumień natury kulturowej, społecznej i religijnej. W przesłaniu do organizatorów i uczestników kolokwium, bp Jean Lafitte, sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny, podkreślił konieczność umocnienia i odnowy instytucji rodziny jako istotnego elementu odnowy całego kontynentu. „Rodzina jest naturalnym miejscem – stwierdza bp Lafitte – gdzie z jednej strony nawiązuje się najbardziej podstawowa jedność między kobietą i mężczyzną, a z drugiej, gdzie przekazywane jest i przyjmowane życie ludzkie. Podważanie instytucji rodziny, a wcześniej jeszcze małżeństwa, które jest warunkiem jej istnienia, jest niszczeniem filarów, będących podstawą ludzkiego społeczeństwa”.
Konferencja chce podjąć dyskusję nad podstawowymi założeniami rodziny, która jest zarówno przedmiotem jak i podmiotem ewangelizacji. W tym sensie rodzina jest prawdziwym narzędziem komunikacji i znakiem w służbie Kościoła.
W kolokwium uczestniczą specjaliści i przedstawiciele różnych religii, dziedzin i środowisk: przedstawiciele Kościołów, prawnicy, lekarze i teologowie.
Philippe Pouzoulet, sekretarz generalny organizującego spotkanie stowarzyszenia, zauważył, że „kryzys rodziny jest wspólnym problemem w Europie, dlatego dzielenie się doświadczeniami, w szczególności w Europie Wschodniej, staje się źródłem jedności Kościoła”.
Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Europejskie Spotkania w La Salette (ARES). Zostało ono założone na początku 2009 r. w Lyonie. Jego przewodniczący, Anthony Arjakovsky jest profesorem na Katolickim Uniwersytecie we Lwowie i dyrektorem Instytutu Studiów Ekumenicznych. Celem Stowarzyszenia jest promowanie, poprzez spotkania i dialog zwłaszcza z młodymi ludźmi w Europie, pojednania i pokoju między narodami Starego Kontynentu. ARES stara się również o pogłębienie wiedzy na temat historii Europy oraz o poszanowanie jej kultur i tożsamości narodowych.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.