Mimo zakazu sądowego ok. 100 osób protestowało we wtorek w Kijowie przeciwko wizycie na Ukrainie patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla, jednak milicja nie interweniowała.
Przedstawiciele środowisk narodowych zebrali się przed Ukraińskim Domem w centrum stolicy, gdzie rozpostarli ogromną, niebiesko-żółtą flagę państwową i skandowali "Precz z moskiewskim popem!".
Ich akcja była nielegalna, ponieważ przed przybyciem zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego do Kijowa miejscowy sąd wydał zakaz prowadzenia demonstracji podczas jego pobytu w stolicy, jednak milicja nie interweniowała.Uczestnicy protestu zostali jedynie otoczeni przez funkcjonariuszy, tak by nie mogli opuścić placu przed Ukraińskim Domem i przeszkodzić patriarsze Cyrylowi w mszy świętej, którą odprawił przy znajdującym się nieopodal pomniku chrzciciela Rusi Kijowskiej, św. Włodzimierza.
W związku z zakazem demonstrowania poprzedniego dnia milicja zatrzymała ośmiu działaczy nacjonalistycznej partii Swoboda, którzy próbowali protestować przeciwko pielgrzymce Cyryla na Ukrainie. Po złożeniu zeznań zostali oni uwolnieni.
W kazaniu wygłoszonym przed pomnikiem św. Włodzimierza patriarcha Cyryl wezwał Ukraińców do modlitwy o jedność i pokonanie podziałów."Apeluję do wszystkich stron, wciągniętych w polityczne, gospodarcze, socjalne i historyczne konflikty o obniżenie temperatury dyskusji, by naród mógł uzyskać spokój i budować swą wolność w świecie" - powiedział.W mszy, na którą przyszło ok. 500 wiernych, uczestniczyli m.in. premier Ukrainy Mykoła Azarow oraz przewodniczący parlamentu Wołodymyr Łytwyn.
Patriarcha Cyryl przebywa na Ukrainie z 9-dniową pielgrzymką. W środę weźmie udział w obchodach 1012. rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, organizowanych przez Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego.
Tego samego dnia rocznicę tę obchodzić będzie Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Kijowskiego, który nie jest uznawany za kanoniczny przez Kościoły prawosławne na świecie.We wtorek Święty Synod Kościoła Patriarchatu Kijowskiego wydał oświadczenie, że nie porzuca nadziei na kontynuację dialogu z Cerkwią podlegającą Moskwie."Powinniśmy robić wszystko, by osiągnąć na Ukrainie jedność prawosławia wokół jednego zwierzchnika Cerkwi, Jezusa Chrystusa Zbawiciela, oraz kijowskiego tronu patriarszego" - głosi oświadczenie Synodu.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.