4 sierpnia zostanie wydane oficjalne obwieszczenie w Europie o poszukiwaniu sponsorów, gotowych uczestniczyć w wielkim remoncie Koloseum - zapowiedziały w środę ministerstwo kultury Włoch i władze Rzymu. Planuje się zebrać na ten cel 25 milionów euro.
Ogłoszenie ukaże się we włoskim Dzienniku Ustaw oraz dwóch zagranicznych dziennikach.
W zamian za wyłożenie pieniędzy sponsorzy uzyskają prawo do wykorzystywana wizerunku antycznego, liczącego prawie 2 tysiące lat amfiteatru Flawiuszów, którego stan w opinii rzymskich władz przynosi obecnie wstyd Wiecznemu Miastu.
W maju z sufitu jednego z krużganków odpadły trzy fragmenty muru. Do nieszczęścia nie doszło tylko dlatego, że stało się to nad ranem, zanim zabytek został otwarty dla zwiedzających.
"Koloseum jest chronicznie chore" - przyznali po tym incydencie przedstawiciele resortu kultury, a konserwatorzy zabytków zaapelowali o natychmiastowe przystąpienie do jego ratowania.
Gruntowne prace konserwacyjne i remontowe, w tym oczyszczenie 13 tysięcy metrów kwadratowych murów zewnętrznych, mają trwać przez prawie cały przyszły rok. Wszystko wskazuje na to, że będą one tak zorganizowane, że zabytek będzie mimo to dostępny dla zwiedzających.
Władze włoskiej stolicy zapowiadają, że będzie to "wydarzenie epokowe", porównywalne z restauracją Kaplicy Sykstyńskiej w Watykanie w latach 1984-1994.(PAP)
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.