W poznańskim zoo trwają przygotowywania do wyjazdu pięciu tygrysów do Hiszpanii

W poznańskim zoo trwają w sobotę przygotowania do wyjazdu pięciu tygrysów do azylu w Hiszpanii. Zwierzęta zostały uratowane z transportu, który pod koniec października utknął na polsko-białoruskiej granicy.

Pod koniec października ciężarówka z tygrysami przewożonymi z Włoch do rosyjskiego Dagestanu z przyczyn formalnych utknęła na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Koroszczynie (Lubelskie). Jeden z tygrysów padł. Dziewięć osobników uratowanych z transportu - w złym stanie - przewieziono do ogrodów zoologicznych. Siedem tygrysów trafiło do Poznania, dwa do Człuchowa (Pomorskie).

Zgodnie z zapowiedziami dyrekcji poznańskiego ogrodu pięć osobników trafi do azylu w Hiszpanii, prowadzonego przez holenderskie stowarzyszenie Adwokaci Zwierząt. Na wyjazd tygrysów zgodziły się polskie i hiszpańskie służby weterynaryjne.

Zoo, w którym przebywają tygrysy, od sobotniego ranka było zamknięte dla zwiedzających. „Operacja” wywiezienia pięciu zwierząt rozpoczęła się w sobotę po południu. Ze względów bezpieczeństwa, akcję nadzorują policyjni antyterroryści.

Rzeczniczka poznańskiego zoo Małgorzata Chodyła tłumaczyła PAP, że każdy z tygrysów musi zostać „przyśpiony” przez lekarza weterynarii, następnie przeniesiony do klatki. Dopiero potem klatka jest pakowana do samochodu.

W sobotę wieczorem poznańskie zoo poinformowało, że dwa z pięciu tygrysów zostały już „zapakowane” i przygotowane do transportu.

„Toph zapakowana. Napędziła nam strachu, nie chciała spać. Softi obudziła się i to głośno” – poinformowało poznańskie zoo.

Chodyła tłumaczyła, że trudno przewidzieć, o której zakończy się akcja „pakowania” zwierząt i kiedy będą mogły wyjechać z Poznania; czy jeszcze w nocy, czy w niedzielę nad ranem.

Przed wyjazdem tygrysy muszą się bowiem wybudzić. Dopiero w momencie, kiedy lekarze uznają, że wybudziły się całkowicie, napiły, zmetabolizowały środki usypiające – będzie mogła zapaść decyzja, by transport ze zwierzętami ruszy z Poznania.

Tygrysy czekać będzie kilkudziesięciogodzinna podróż, w trakcie której planowane są postoje; zwierzęta będą miały do pokonania ponad 2 tys. kilometrów; w trakcie podróży będą dokarmiane.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
8°C Wtorek
wieczór
5°C Środa
noc
3°C Środa
rano
6°C Środa
dzień
wiecej »