Najpiękniejsze gnieźnieńskie kościoły można teraz obejrzeć nie ruszając się sprzed komputera. Na stronie archidiecezji (www.archidiecezja.pl) pojawiły się ich prezentacje.
Najpierw można było wirtualnie przespacerować się po katedrze, teraz również po kościele bożogrobców. Ma to zachęcić turystów, by na własne oczy zechcieli zobaczyć zabytkowe wnętrza.
Obie prezentacje przygotowało małżeństwo z Wrześni – Monika i Rafał Sobczakowie. Dzięki panoramicznym fotografiom dokładnie poznamy wnętrza obu kościołów. Panorama składa się z od 5 do 25 zdjęć, aby pokryć całą sferę 360°. Ta liczba zdjęć jest uzależniona od tego, czy wykonano je w technice HDR czy nie. Chodzi o równomierne naświetlenie zdjęć.
Internauci mogą odbyć wirtualną wycieczkę po matce kościołów – gnieźnieńskiej katedrze. Wchodząc na stronę internetową mamy wrażenie, jakbyśmy naprawdę znajdowali się we wnętrzu bazyliki – podkreśla ks. Zbigniew Przybylski, rzecznik prasowy kurii metropolitalnej.
„Panorama 360° daje niespotykaną dotychczas możliwość przemieszczania się z jednego pomieszczenia do drugiego i w ten sposób zwiedzenia obiektu w ogóle nie ruszając się z domu. Poza tym można się rozglądać dookoła siebie, tak jakbyśmy byli w środku świątyni. Można zobaczyć jej nawę główną, kilka kaplic bocznych, jak również relikty wczesnochrześcijańskiej architektury, które znajdują się w katedrze, w tym również drzwi gnieźnieńskie” – dodaje ks. Przybylski. Podkreśla zarazem, że nowa internetowa inicjatywa ma zachęcić do przyjazdu do Gniezna. „Bazylika w Gnieźnie jest przepiękną świątynią, jak mówimy, jest matką wszystkich kościołów w Polsce. Dlatego pomyśleliśmy, że byłoby dobrze pokazać internautom, którzy poszukują różnych ciekawostek w sieci, aby zobaczyli, jak piękną jest ta katedra i przez to zachęcić ich do przyjazdu do Gniezna i zobaczenia na żywo tej świątyni”.
Właśnie pojawiła się kolejna prezentacja – tym razem kościoła św. Jana Chrzciciela, którego historia jest związana z Zakonem Rycerzy Grobu Pańskiego. To jeden z piękniejszych kościołów w Gnieźnie – podkreśla autor zdjęć Rafał Sobczak. „Moim zdaniem kościół św. Jana jest jedną z ładniejszych świątyń w Wielkopolsce. Myślę, że walorami dorównuje katedrze. Uznałem, że trzeba pokazać i warto pokazać go od środka, ponieważ nie wszyscy mają możliwość zwiedzenia tego kościoła”.
Faktycznie jest na co popatrzeć. Kościół świętego Jana Chrzciciela to jedna z niewielu tego rodzaju gotyckich świątyń w Polsce, do tego wyjątkowa – podkreśla ks. Jarosław Bogacz, archidiecezjalny konserwator zabytków. „Bezcenne polichromie wykonane dosyć unikalną techniką, na cieniutkiej pobiale wapiennej, do tego stopnia cienkiej, że przebijają warstwy cegieł spoza niej, o bardzo ciekawym programie ikonograficznym przedstawiającym fakty z życia Chrystusa, Matki Bożej, także św. Jana Chrzciciela, patrona tego kościoła, jak również fragmenty żywotów różnych świętych. Są to postacie ujęte w pasach, które widzimy w całym prezbiterium, a także głowy proroków i królów, które spoglądają na nas ze sklepienia krzyżowo-żebrowego”.
Wrzesińskie małżeństwo od dawna pasjonuje się obiektami sakralnymi. Przygotowało również wirtualną wycieczkę po sanktuarium maryjnym w Lich
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.