W planie przewidziano m.in.: zaprzysiężenie przed Zgromadzeniem Narodowym, mszę świętą w Archikatedrze Św. Jana i uroczyste przekazanie insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego.
Posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, przed którym Bronisław Komorowski złoży przysięgę, rozpocznie się o godzinie 10:00. Otworzy je marszałek Sejmu, odegrany zostanie hymn państwowy.
Przed Zgromadzeniem Narodowym Komorowski złoży uroczystą przysięgę: "Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem". Przysięgę może zakończyć słowami "Tak mi dopomóż Bóg". Następnie wygłosi orędzie.
Po uroczystości w Sejmie nowo zaprzysiężony prezydent weźmie udział w mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 12 w Archikatedrze Warszawskiej św. Jana. Będzie jej przewodniczył abp Kazimierz Nycz.
O godz. 14 na Zamku Królewskim odbędzie się uroczystość przekazania prezydentowi insygniów Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Prezydent - z tytułu wyboru na ten urząd - staje się Kawalerem Orderu Orła Białego, Wielkim Mistrzem Orderu i przewodniczy Kapitule Orderu. Staje się też Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski klasy I i przewodniczy Kapitule jako Wielki Mistrz Orderu.
Na 16.00 zaplanowano powitanie pary prezydenckiej w Belwederze. Jak informował szef kancelarii prezydenta, przez kilka miesięcy po zaprzysiężeniu siedzibą prezydenta będzie Belweder, bo w Pałacu Prezydenckim trwa remont.
Do formalnego przejęcia przez Komorowskiego zwierzchnictwa nad armią dojdzie 15 sierpnia, czyli w dniu Święta Wojska Polskiego.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.