Ponad 200 motocyklistów z całego kraju uczciło 7 sierpnia relikwie Drzewa Krzyża na Świętym Krzyżu. Podziękowali Bogu za bezpiecznie przebyte kilometry i prosili o dalszą opiekę dla motocyklistów.
Dla motocyklistów była to już trzecia pielgrzymka do Sanktuarium Relikwii Drzew Krzyża Świętego. Jej pomysłodawcą jest klub motocyklowy „P. Gremium MC Ostrowiec Świętokrzyski”. Zorganizowana jest ona w ramach trzydniowego zlotu motocyklowego pod nazwą „Motozauro Music”. W ciągu trzech dni miłośnicy rajdów motocyklowych mają do pokonania około 200 km.
Trasa wiedzie z Bałtowa przez Święty Krzyż, Ostrowiec Świętokrzyski, Świętą Katarzynę, Starachowice do Bałtowa. Celem zlotu i pielgrzymki jest promocja kultury motocyklowej. Natomiast sam wjazd na Święty Krzyż jest podziękowaniem i prośbą do Bogu za to żeby zawsze „zgadzała się ilość wjazdów z przyjazdami”.
Przybyłych pielgrzymów przy bramie Świętokrzyskiego Parku Narodowego powitał superior świętokrzyskiego klasztoru o. Zygfryd Wiecha OMI oraz rektor świętokrzyskiej świątyni o. Damian Dybała OMI.
Eucharystii z udziałem motocyklistów przewodniczył o. Damian Dybała OMI. Uczestniczył w niej także ks. Krzysztof Kulpa – ojciec duchowny pielgrzymki, który wygłosił okolicznościową homilię.
Ks. Kulpa apelował do zebranych pielgrzymów, aby rajdy, które dają wiele radości, były także okazją do tego, by prosić Boga o Jego pomoc w codzienności, by na drogach swego życia, które mogą być bardzo kręte, szukać oparcia w Chrystusie, by razem z nim przeżywać swój krzyż.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r., Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.