Msza św. w intencji ratowników i przewodników górskich oraz rozmowy na temat relacji polsko-czeskich - to główne elementy spotkania prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, które odbędzie się we wtorek na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.
Msza św. w intencji ratowników i przewodników górskich oraz rozmowy na temat relacji polsko-czeskich - to główne elementy spotkania prezydentów Polski i Czech, Bronisława Komorowskiego oraz Vaclava Klausa, które odbędzie się we wtorek na Śnieżce, najwyższym szczycie Karkonoszy.Prezydenci wezmą udział w mszy św., która corocznie odbywa się na Śnieżce w Dniu św. Wawrzyńca - patrona przewodników oraz ratowników sudeckich. Nabożeństwo będą koncelebrowali biskup legnicki Stefan Cichy oraz prymas Czech abp Dominik Duka. Przewidziane są też wystąpienia obu prezydentów oraz marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny.
Przed mszą zwiedzą kaplicę św. Wawrzyńca, a jeszcze wcześniej - podczas spotkania, które ma się rozpocząć o godz. 10.45, będą rozmawiać o relacjach polsko-czeskich oraz współpracy obu państw w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej oraz NATO.
Jak powiedział w poniedziałek PAP wicedyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego Przemysław Tołoknow, Bronisław Komorowski wjedzie wyciągiem z Karpacza na Kopę, a stamtąd pieszo uda się na szczyt Śnieżki. Prezydentowi ma towarzyszyć m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz przedstawiciele władz samorządowych.
Obaj prezydenci spotkają się na szczycie góry. "Podejrzewam, że prezydent Klaus tradycyjnie wejdzie na Śnieżkę od strony czeskiej" - powiedział Tołoknow. Jak dodał wicedyrektor, prezydent Czech uczestniczy w uroczystościach w Dniu św. Wawrzyńca co roku. "Bierze udział we mszy św. i spotyka się z ratownikami, ponieważ w przeszłości był członkiem czeskiego odpowiednika GOPR-u i pełnił dyżury w okolicach Śnieżki" - tłumaczył Tołoknow.
Według wicedyrektora w uroczystościach weźmie udział około tysiąca pielgrzymów. Co roku w Dniu św. Wawrzyńca na najwyższym szczycie Karkonoszy spotykają się Polacy, Czesi i Niemcy.
Historia spotkań polskich i czeskich polityków na Śnieżce sięga lat 70. XX w. Tu w 1978 r. przedstawiciele polskiego Komitetu Obrony Robotników - Adam Michnik, Jacek Kuroń, Jan Lityński oraz Antoni Macierewicz spotkali się z Vaclavem Havlem i innymi działaczami opozycyjnej czeskiej Karty 77. W latach 80. odbyło się jeszcze kilka takich spotkań. Na najwyższym szczycie Karkonoszy Havel spotkał się również z Lechem Wałęsą. Było to w marcu 1990 r., kilka miesięcy później obaj opozycjoniści zostali prezydentami swoich krajów.
Następnie prezydent Bronisław Komorowski i marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna odwiedzą dotknięte powodzią Bogatynię i Zgorzelec na Dolnym Śląsku.
"Razem z prezydentem Komorowskim odwiedzimy i Bogatynię, i Zgorzelec, te miejsca, które były dotknięte tym ostatnim kataklizmem. Tam chcemy rozmawiać z samorządowcami, ale też zorientować się, jak wygląda koordynacja pomocy, co jest potrzebne też w kwestii legislacyjnej, następnych inicjatyw" - powiedział wieczorem w poniedziałek marszałek Sejmu.
"Uważamy, że w takich sytuacjach trzeba być blisko ludzi, ich problemów; spróbować spojrzeć z bliska na te sprawy, one są trudne i bolesne, trzeba być przy ludziach, którzy są dotknięci takim kataklizmem" - dodał Schetyna.
Według udostępnionego dziennikarzom ramowego programu o godz. 14.35 w Bogatyni planowane jest spotkanie prezydenta i marszałka z władzami miasta i służbami ratunkowymi. O godz. 15.15 - przewidziana jest wizyta na terenach dotkniętych powodzią, a pół godziny później - konferencja prasowa. O godz. 17 Komorowski i Schetyna mają być w Zgorzelcu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.