Przegrały autorytety i wartości

W takich konfliktach przegrywają autorytety. Przegrywa właściwy wymiar takich wartości, jak zaufanie, nadzieja. - mówi abp Józef Michalik w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej".

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski widzi sprawę wieloaspektowo.

Z jednej strony dostrzega chęć zawłaszczenia, upolitycznienia krzyża przez PiS: "to my mamy rację, to jest nasz krzyż". Katyń i katastrofa smoleńska to nie jest sprawa tylko PiS. - zauważa. Z drugiej strony wskazuje, że naród myśli inaczej niż ludzie, którzy są dzisiaj u władzy. Mówi o oczekiwaniu, że nastąpi "należyte uszanowanie" zarówno ofiar Katynia sprzed 70 lat, jak i manifestacji narodu wobec katastrofy smoleńskiej. "Ale narodu nikt nie chce słuchać." - dodaje.

Metropolita przemyski zgadza się z decyzją abpa Kazimierza Nycza w sprawie przeniesienia krzyża. Jego zdaniem Kościół nie mógł odmówić pomocy. "Dobrze się stało, że arcybiskup warszawski wyszedł z roztropną propozycją, że skoro krzyż jest własnością wszystkich wierzących, a materialną własnością harcerzy, to właśnie z nimi należy rozmawiać. Słusznie, że zaproponował w kościele schronienie krzyżowi, który stał się symbolem, wokół którego tak wielu ludzi się modli." - czytamy w wywiadzie.

Bardzo krótko wyjaśnia swoją nieobecność na zaprzysiężeniu nowego prezydenta: "Nie byłem na zaprzysiężeniu żadnego z prezydentów." Bronisławowi Komorowskiemu życzy "żeby znalazł wielu mądrych, prawych i życzliwych ludzi, którzy mu pomogą być wielkim prezydentem." Odmawia odpowiedzi na pytania o swoje decyzje w drugiej turze minionych wyborów prezydenckich. O głosowaniu w pierwszej turze pisał do "Niedzieli" (już po obu turach wyborów), sugerując, że jego wybór padł na Marka Jurka.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
23°C Czwartek
rano
33°C Czwartek
dzień
35°C Czwartek
wieczór
30°C Piątek
noc
wiecej »