500 zł grzywny wymierzył Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej Michałowi P., który umieścił reklamy kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego bez wymaganego prawem oznaczenia, od kogo pochodzą - dowiedziała się w środę PAP w sądzie. Sztab kandydata nie przyznał się do banerów.
Decyzja została wydana w trybie nakazowym. Jest nieprawomocna.
Sprawę skierowała do sądu bielska policja po doniesieniu złożonym w ostatnich dniach przed wyborami przez posła PiS Stanisława Piętę. Parlamentarzysta twierdził, że doszło do wykroczenia wyborczego. Przypomniał, że ustawa o wyborze prezydenta wymaga umieszczania informacji o pochodzeniu materiałów wyborczych. Za złamanie zapisu grozi grzywna.
Michał P. umieścił reklamy w trzech punktach miasta - za każdym razem na swoich własnych kamienicach. Obok zdjęcia Bronisława Komorowskiego, znanego z plakatów wyborczych tego kandydata, widniało hasło: "Ważna jest tylko Polska".
Do banerów nie przyznali się przedstawiciele bielskiej PO. Wiceszef bielskiej Platformy Krzysztof Jazowy w rozmowie z PAP powiedział, że zarówno jego partia, jak i sztab wyborczy nie mieli nic wspólnego z plakatami. "Powieszono je na prywatnych kamienicach mieszkańca Bielska-Białej. To jego inicjatywa i on za nią odpowie" - mówił.
Jazowy na pytanie, czy nie zastanowiło go, skąd wzięło się oficjalne zdjęcie wyborcze kandydata na banerze, który nie jest firmowany przez sztab, odpowiedział: "Teraz wszystko można ściągnąć z internetu, a każdy grafik może je przerobić".
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.