Książka dyrektora austriackich Papieskich Dzieł Misyjnych „Missio”, ks. Leo Maasburga o Matce Teresie (1919-1997) znajdzie się prawdopodobnie na światowej liście bestsellerów. W Austrii i Niemczech „Matka Teresa. Cudowna historia” ukazała się już w drugim nakładzie. Z okazji 100. rocznicy urodzin założycielki Zgromadzenia Misjonarek Miłości, przypadających 26 sierpnia, książka ukaże się w ośmiu kolejnych językach: po polsku, angielsku, francusku, włosku, łotewsku, norwesku, koreańsku, macedońsku oraz w ojczystym języku błogosławionej – albańskim.
Ks. Maasburg opisał w swojej książce liczne spotkania z Matką Teresą. Przez kilka lat blisko z nią współpracował i towarzyszył w licznych podróżach. „Father Leo”, jak go nazywała Matka Teresa, towarzyszył jej m.in. w 1988 r., gdy otwierała swoje pierwsze domy w Moskwie oraz w Armenii, był doradcą, tłumaczem i specjalnym wysłannikiem w trudnych misjach.
Austriacki kapłan wyznał, że poprzez opis codziennej pracy u boku Matki Teresy pragnął udostępnić możliwie najszerszym kręgom tę niezwykłą osobowość „anioła ubogich”. „Chciałem pokazać, jaka była naprawdę” - stwierdził ks. Maasburg w rozmowie z austriacką agencją katolicką „Kathpress”. Jego zdaniem, centralną dewizą Matki Teresy były słowa: „Bóg kocha nas wszystkich i stworzył nas po to, żebyśmy kochali i byli kochani”. „W każdym słowie i w każdym czynie, w każdym osobistym kontakcie widać było, że ona autentycznie żyła tym przesłaniem” - powiedział dyrektor „Missio”.
Z wielkim wzruszeniem ks. Maasburg wspomina na przykład towarzyszenie Matce Teresie w wizytach w domu umierających w Kalkucie. „Matka Teresa zawsze miała dla każdego krótkie, dobre słowo, każdego pogłaskała, do każdego zwracała się z wielką miłością; każdemu z tych umierających przywracała jego godność ” - powiedział ks. Maasburg. Dodał, że motywem i siłą napędową jej działalności było „przywrócenie ludziom ich godności i dziecięctwa Bożego”. Tą „siłą czułości” Matka Teresa poruszała serca, bo była przekonana, że “potęga czułości odmienia świat”.
O międzynarodowym zainteresowaniu postacią błogosławionej Matki Teresy świadczy chociażby fakt, że z prośbą o tłumaczenie książki zwróciło się kilka wydawnictw z Korei Południowej. Ekumenicznym „znakiem” jest natomiast fakt, że w Norwegii książkę wyda luterańskie wydawnictwo „Luther Forlag”.
W USA „Matka Teresa. Cudowna historia” ukaże się w renomowanym wydawnictwie „Ignatius Press”. Jego założycielem jest brat Joseph D. Fessi SJ, jeden z najbardziej znanych uczniów „kręgu Ratzingera”. Promotorem jego pracy doktorskiej z dziedziny teologii był profesor Joseph Ratzinger, obecny papież Benedykt XVI.
Prezentacje albańskiego i macedońskiego wydania książki o Matce Teresie odbędą się w ramach uroczystości 17 października w rodzinnym domu Matki Teresy w Skopje, w obecności legata papieskiego kard. Vinko Puljicia , katolickiego biskupa Skopje Kiro Stojanova oraz członków rządu Macedonii.
„W Skopje rozpoczęła się duchowa podróż Matki Teresy” – wspomina ks. Maasburg. Podkreśla, że jej działanie na rzecz ludzi potrzebujących pomocy kontynuuje obecnie ok. sześciu tysięcy sióstr, braci i księży z jej rodziny zakonnej. Otwarty w ub. roku Dom Matki Teresy w Skopje – zdaniem ks. Maasburga – będzie wspierał idee Matki Teresy, aby „zachować w świadomości społecznej poczucie odpowiedzialności za najbiedniejszych z biednych”.
Dom Matki Teresy przy ruchliwym bulwarze Makedonija w Skopje budzi zainteresowanie również ze względu na swoją architekturę. Łączy w sobie elementy typowego XIX-wiecznego domu osmańskiego z wewnętrzną kaplicą oraz ornamentykę indyjską. Symbolizuje w ten sposób czas dzieciństwa Matki Teresy i czas jej działalności jako założycielki zakonu.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.