Polscy celebryci i dziennikarze będą od 14 sierpnia, w rocznicę strajków w Stoczni Gdańskiej, promować ideę solidarności. Wśród imprez przygotowanych przez Europejskie Centrum Solidarności największą będzie widowisko Roberta Wilsona: „Solidarność. Twój anioł 'Wolność' ma na imię.”
Piotr Adamczyk, Anna Mucha, Borys Szyc, Hubert Urbański, Maciej Sztur i wielu innych aktorów, sportowców i dziennikarzy w ramach promocji idei solidarności będą od 14 do 31 sierpnia nosić znaczek Solidarności.
- Apel o spopularyzowanie symbolu „Solidarności jest uwieńczeniem wielkiego polskiego zwycięstwa, pamięci o ofiarach i znakiem solidarności z tymi, których prawa człowieka są dzisiaj deptane – powiedział Maciej Zięba OP, dyrektor ECS na konferencji prasowej 13 sierpnia. Wyraził nadzieję, że akcję poprą wszyscy obywatele, którym bliskie są idee wolnościowe.
Największą atrakcją obchodów 30. Rocznicy wydarzeń Sierpnia '80 będzie spektakularne widowisko plenerowe w reżyserii „współczesnego artysty teatru” Roberta Wilsona przygotował pokaz, w którym przeplatać się będą elementy muzyki, teatru, poezji i sztuk wizualnych. Do projektu zaproszono wybitnych artystów z Polski i zagranicy: Krystynę Jandę, Jerzego Radziwiłowicza, Macy Gray, Rufusa Wainwrighta. Widowisko w Stoczni Gdańskiej uwieńczy kilometrowy półokrąg sztucznych ogni i akrobacje Ognistych Aniołów przygotowane przez francuską Group F.
- Rozmach i skala przygotowanego pokazu porównywalna jest do pokazów z otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Atenach czy Inauguracji Cup of America – zapowiada Maciej Zięba OP.
W programie obchodów rocznicy znalazły się także wydarzenia w Warszawie. 5 września organizatorzy zapraszają do Huty Warszawa na premierę filmu Andrzeja Wajdy: „Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami Kobiet”.
- Znamy już spojrzenie mężczyzn, uczestników strajków, na wydarzenia sierpnia 80 roku teraz chcemy przedstawić tamten czas z perspektywy kobiet, które często znajdowały się za bramą stoczni ale odegrały znaczną rolę w tym ruchu” - mówi o filmie jego reżyser.
80-osobowa grupa młodych aktorów, tancerzy i muzyków przygotowuje także musical 21 Maryny Miklaszewskiej z muzyką Michała Lorenca. Projekt jest próbą odpowiedzenia na pytania, jak zachowałby się współczesny dwudziestolatek w roku 1980.
Bilety na wszystkie wydarzenia Obchodów 30. Rocznicy Sierpnia '80 w cenach 15zł i 25zł dostępne są już na stronie eventim.pl i w sklepach empik.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.