Reklama

Krzyż łączy nas w prawdzie

Krzyż w przestrzeni publicznej był w Naszej Ojczyźnie obecny od czasu Chrztu Polski w 966 r. Przez ponad tysiąc lat tej obecności Krzyż wrósł trwale w naszą narodową tożsamość, jako symbol obecności chrześcijaństwa w naszym życiu codziennym związanym z jego radościami i troskami, będąc szczególnym znakiem wiary, nadziei i miłości - piszą członkowie Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce

Reklama

Dziś w obliczu gorszących sporów wokół Krzyża stajemy zdecydowanie w obronie jego godności i czci jako symbolu męki Pańskiej.

Krzyż zawsze łączył nas w prawdzie. Dzisiejsze próby podważania znaku Krzyża w przestrzeni publicznej to prowokacja mająca wywołać reakcje nie licujące z Jego obroną. Jak uczył nas Jezus Chrystus, który umierał na tym świętym dla nas znaku jego męki i odkupienia za grzechy nasze: „zło dobrem zwyciężajmy”. Słowa te były też mottem działania niedawno beatyfikowanego księdza Jerzego Popiełuszki, który zawsze stawał w prawdzie Krzyża.

W pełni akceptując i podzielając stanowisko wyrażone w tej sprawie we wspólnym Oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego z dnia 12 sierpnia 2010 r. i odpowiadając na apel tam zawarty  „do wszystkich ludzi dobrej woli o zrozumienie powagi chwili i poszukiwanie dróg jedności i porozumienia” zwracamy się do rządzących, którzy w sposób szczególny odpowiedzialni są za losy narodu i wydarzenia mające miejsce w ostatnich tygodniach o to, by w duchu przebaczenia i pojednania weszli na drogę dialogu i porozumienia dążąc do wytworzenia atmosfery zgody narodowej na rzecz poszanowania obecności krzyża w przestrzeni publicznej.

Apelujemy o zaprzestanie działań, które prowadzą w efekcie do lekceważenia ludzi wierzących. Apelujemy o poszanowanie dla symboli religijnych i poszanowanie Konstytucji RP, która stanowi o wolności wyznawania religii w Polsce, a nie „wolności” od religii.

W zaistniałej sytuacji, za niezwykle pilne uważamy podjęcie prac mających na celu doprowadzenie do objęcia Krzyża ochroną prawną. Jest to potrzebne nie tylko z uwagi na zdarzenia, jakie mają miejsce ostatnio w naszym kraju, ale również i w orzecznictwie europejskim. Polska powinna być w tym obszarze aktywnym uczestnikiem promowania takiej ochrony symbolu Krzyża.

Za konieczne uważamy również godne upamiętnienie ofiar tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. w duchu poszanowania wrażliwości narodowej wyrażonej w dniach żałoby, której symbolem stał się Krzyż przed Pałacem Prezydenta RP.

Nikt nie ma prawa tego lekceważyć i nikt nie powinien też posługiwać się symbolem Krzyża w sposób instrumentalny. Krzyż nie może być zakładnikiem żadnej ideologii. To uniwersalny symbol niezbywalnych wartości, jakie przynależne są każdemu człowiekowi i o jakich utrwalenie – również w przestrzeni publicznej – winniśmy wszyscy zabiegać, niezależnie od wyznawanego systemu wartości

***

Tytuł od redakcji portalu WIARA

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
6°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama