"Koszt polskiej transformacji energetycznej to prawie 500 mld euro"

Szacunkowy koszt polskiej transformacji energetycznej, zmierzającej do osiągnięcia neutralności klimatycznej, to 240 mld euro do 2030 r., a w perspektywie roku 2050 - prawie 500 mld euro - mówiła w poniedziałek w Katowicach minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

"Osiągniecie neutralności klimatycznej jest celem bardzo ważnym, ale cały czas poskreślamy argument sprawiedliwej transformacji energetycznej, jak również to, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, na jakim etapie rozwoju gospodarczego są poszczególne państwa" - wskazała minister podczas katowickiej konferencji "W kierunku zielonej gospodarki".

Podczas spotkania, które zgromadziło m.in. przedstawicieli regionów górniczych z kilku krajów Europy, unijna komisarz ds. reform i spójności Elisa Ferreira przedstawiła założenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, w ramach którego regiony szczególnie narażone na skutki zmian zmierzających do neutralności klimatycznej mają otrzymać w sumie dodatkowe 7,5 mld euro. Polska, na którą przypadnie ok. 2 mld euro, ma być największym beneficjentem tego instrumentu.

"To są świeże, dodatkowe środki dla Polski, do których angażujemy jeszcze dodatkowy wkład z polityki spójności. Oprócz tego mamy wiele możliwości w ramach programu InvestEU czy pożyczek udzielanych przez Europejski Bank Inwestycyjny. Więc myślę, że jest to już dobry początek do tego, żeby rozpocząć" - oceniła minister, zastrzegając, że same 2 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to zaledwie "kropla w morzu potrzeb".

Jarosińska-Jedynak oceniła, że transformacja będzie dotyczyć nie tylko regionów górniczych, ale także innych. "Mówimy o sprawiedliwej transformacji, więc mówimy też o regionach, które potencjalnie mogą być dotknięte tymi zmianami" - powiedziała minister, zaznaczając, że każdy region to inna specyfika i inne potrzeby.

"Musimy wiedzieć, jakie potrzeby tkwią w tych regionach. Plany transformacji energetycznej, które mają być przygotowane, pokażą w jakim kierunku powinniśmy się rozwijać i jakie projekty strategiczne są potrzebne" - oceniła szefowa resortu funduszy i polityki regionalnej.

Inicjator katowickiej konferencji, marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski, wyraził przekonanie, że dodatkowe środki na transformację mogą być zarządzane na poziomie regionalnym, np. w ramach oddzielnej tzw. osi priorytetowej Regionalnego Programu Operacyjnego, jednak bez uszczuplania funduszy spójności. Na potrzebę unijnego wsparcia finansowego dla transformacji zwracali także uwagę przedstawiciele innych polskich regionów, m.in. Dolnego Śląska i Podkarpacia, a także reprezentanci regionów z Bułgarii czy Rumunii.

Minister Jarosińska-Jedynak oceniła, że obecnie Polska nie może sobie pozwolić na radykalne odejście od węgla w gospodarce czy zamknięcie kopalń. Zadeklarowała, że rząd będzie współpracował zarówno z Komisją Europejską, jak i z polskimi regionami, aby wspólnie wynegocjować najlepsze rozwiązania, służące skutecznej, ale sprawiedliwej transformacji.

"Musimy współpracować - jako rząd - z Komisją Europejską, ale też z regionami. Musimy wiedzieć, jakie są potrzeby, żeby skutki transformacji były jak najmniej odczuwalne - przede wszystkim dla szczególnie dla osób pracujących. Dzisiaj jeszcze nie znamy skutków transformacji np. w zakresie związanej z tym możliwej likwidacji miejsc pracy" - mówiła minister.

Przypomniała, że rząd realizuje program "Czyste Powietrze", a także Pogram dla Śląska, zakładający wydatkowanie w sumie 62 mld z na 116 rozmaitych projektów. Jarosińska-Jedynak opowiedziała się za głębszą integracją polityk sektorowych UE, by transformacja w kierunku neutralności klimatycznej była bardziej skuteczna. "Potrzebna jest synergia unijnej polityki niskoemisyjnej gospodarki z polityką przemysłową" - podkreśliła.

W ocenie wiceministra klimatu Adama Guibourge-Czetwertyńskiego, fakt, że Polska będzie największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, świadczy o tym, że Komisja Europejska dobrze rozumie wyzwania, przed jakimi stoją regiony górnicze, w tym Śląsk. Wiceminister podkreślił jednak, że środki te nie wystarczą na transformację.

"Ważne, że Komisja zdaje sobie sprawę, że sprawiedliwa transformacja jest warunkiem koniecznym, żeby umożliwić przejście w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie (). Liczymy, że troska o konsekwencje społeczne będzie w sercu każdej następnej propozycji Komisji" - mówił wiceminister klimatu, według którego środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji mogą być także impulsem rozwojowym w kierunku innowacji i nowych technologii.

Według Guibourge-Czetwertyńskiego, to, że Polska otrzyma najwięcej środków z Funduszu, jest powodem do zadowolenia, ale świadczy też o tym, że właśnie w Polsce - na Śląsku - transformacja będzie najgłębsza i długotrwała. "Sprawiedliwa i odpowiedzialna transformacja będzie wymagała czasu. Nie chodzi tutaj o radykalne zmiany, ale stopniowe, aczkolwiek metodyczne, ich wprowadzenie, z uwzględnieniem szerokiego czynnika społecznego" - podkreślił wiceszef resortu klimatu.

"Projekt Komisji (Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - PAP) odczytuję jako oznakę zaufania, że Polska w dalszym ciągu będzie podejmowała znaczące wysiłki w celu transformacji sektora energetycznego i przemysłu w kierunku niskoemisyjnym. Zaufanie to jest w pełni uzasadnione" - podsumował wiceminister, wskazując na potrzebę dobrego przygotowania terytorialnych planów transformacji w regionach.

"Jesteśmy dopiero na początku drogi. Mechanizm sprawiedliwej transformacji jest pierwszym, ale mam nadzieję, że nie ostatnim mechanizmem wsparcia, który będzie wspierał transformację niskoemisyjną" - mówił w Katowicach Guibourge-Czetwertyński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Robert_Ab
  28.01.2020 05:53
  Polska byłaby znacznie bliżej celu neutralności klimatycznej, gdyby nie wprowadziła restrykcyjnych przepisów dotyczących wiatraków.
 • Zibby
  28.01.2020 10:01
  Ludzie! Opamiętajcie się i zostawcie energetykę w spokoju. Według różnych szczunków energetyka węglowa odpowiada za 10-15 % całkowitej emisji dwutleku węgla przez nasz kraj. Chyba lepiej byłoby zająć się pozostałymi 85 - 90%?
 • KoperNick
  29.01.2020 17:40
  Jeśli dobrze zrozumiałem mamy dostać na transformację energetyczną 2 mld Euro, a kosztować ma nas to 500 mld Euro. Nawet gdybyśmy mieli te 2 mld przez 30 lat (2050 - 2020), to -500 + 30*2 = - 440 mld Euro. 440 mld Euro* 4,27= 1879 mld zł. Przepraszam, czy my jesteśmy w stanie wojny z Unią Europejską, że dostajemy takie propozycje? Bo na mój prosty rozum propozycja Hitlera autostrady eksterytorialnej do Prus Wschodnich była jakieś 50 razy mniej dotkliwa.
 • morfeo
  31.01.2020 19:15
  A wystarczyło powiedzieć: "Droga Unio Europejska, nie stać nas na to. Jeśli dowalicie nam kary, my ich nie zapłacimy, bo też nas nie stać. I zasadniczo nic nam nie zrobicie, skoro nas nie stać" - a godzinę później wystąpić z orędziem medialnym z ogólnym przekazem: "Drodzy Polacy - albo transformacja energetyczna, albo 500+". I problem rozwiązany, 95% Polaków po stronie rządu, Unia może nam, za przeproszeniem, naskoczyć. Żaden wyborca nie wybierze rozmemłanej i niezrozumiałej transformacji energetycznej zamiast doraźnych i namacalnych pięćset plusów, z których chociaż raz byłby pożytek...
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
1 2 3 4 5 6 7
3°C Sobota
noc
1°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
6°C Sobota
wieczór
wiecej »