Piekarska wystartuje w wyborach

Wiceprzewodnicząca SLD Katarzyna Piekarska wystartuje w jesiennych wyborach samorządowych do sejmiku wojewódzkiego na Mazowszu. Będzie także kandydatką Sojuszu na marszałka województwa mazowieckiego.

"Jako szefowa mazowieckich struktur SLD dużo jeżdżę po województwie i widzę, że na Mazowszu nadal są duże dysproporcje" - powiedziała PAP w piątek Piekarska. Jak zauważyła, w warszawskich szkołach standardem jest nauczanie dwóch języków obcych i dobrze wyposażone pracownie komputerowe. "Takich udogodnień często nie mają dzieci w mniejszych miejscowościach, które do toalety wychodzą do innego budynku" - dodała.

Dlatego - jak podkreśliła - chce skupić się na tematach społecznych, w tym na wyrównywaniu szans. W kampanii samorządowej chce także promować m.in. pomysł powołania rzecznika ds. równości przy marszałku województwa, a także wprowadzenia w urzędach asystenta, który posługiwałby się językiem migowym.

Piekarska jest od 2008 roku wiceszefową Sojuszu i przewodniczącą partii na Mazowszu; przez cztery kadencje była posłanką. W 2007 roku bez powodzenia startowała do Sejmu z list Lewicy i Demokratów (SLD, SdPl, UP, Partia Demokratyczna-demokraci.pl) w Warszawie. Jest radcą prawnym, zajmuje się m.in. tematyką praw dziecka, a także prawami zwierząt.

W połowie września mazowieckie SLD chce zorganizować konferencję z udziałem wszystkich partnerów w wyborach samorządowych, a także kandydatów na prezydentów miast. "Ma to być pewna forma +okrągłego stołu+ lewicy na Mazowszu" - podkreślił szef kampanii samorządowej SLD na Mazowszu Krzysztof Gawkowski.

W jesiennych wyborach samorządowych na Mazowszu SLD będzie współpracować m.in. z ZNP, OPZZ, Partią Regionów, Racją Polskiej Lewicy i Unią Pracy. Najprawdopodobniej podpisane będą także porozumienia z Partią Kobiet oraz Zielonymi 2004.

Na Mazowszu w wyborach na prezydentów miast wystartują m.in. w Warszawie - europoseł Sojuszu Wojciech Olejniczak, a w Radomiu - wiceszef klubu Lewicy Marek Wikiński.

Pod koniec lipca zarząd krajowy SLD przyjął uchwałę w sprawie kandydatów na prezydentów miast. Jednak działacze Sojuszu nadal zastanawiają się kogo wystawić m.in. w Krakowie, w Poznaniu, w Łodzi i w Gdańsku.

W stolicy Małopolski SLD albo poprze - podobnie jak przed czterema laty - obecnego prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, albo wystawi własnego kandydata. Wśród potencjalnych własnych kandydatów są: eurodeputowana Sojuszu Joanna Senyszyn, b. senator Bogdan Podgórski oraz b. poseł Kazimierz Chrzanowski. Decyzja ma zapaść w II połowie września.

Także we wrześniu zapadnie decyzja kogo Sojusz zaproponuje jako kandydata na prezydenta Poznania. Szef partii w Wielkopolsce Leszek Aleksandrzak powiedział PAP, że rozważane są trzy kandydatury. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, jedną z nich jest posłanka Krystyna Łybacka.

W Łodzi prawdopodobnie wystartuje obecny p.o. wiceprezydent tego miasta i pomysłodawca tegorocznego referendum, w którym mieszkańcy odwołali kojarzonego z PiS prezydenta Jerzego Kropiwnickiego, Dariusz Joński. We Wrocławiu - były wiceminister finansów w rządzie Leszka Millera - Jacek Uczkiewicz, a w Gdyni - były poseł Sojuszu, członek komisji śledczej ds. PKN Orlen - Andrzej Różański.

W Szczecinie o stanowisko włodarza miasta walczyć będzie radny miejski SLD Jędrzej Wijas. Sekretarz Rady Zachodniopomorskiej Sojuszu Albin Majkowski poinformował w piątek PAP, że otrzymał on już rekomendację rady miejskiej i władz wojewódzkich partii. Jedną z wymienianych kandydatów na prezydenta Szczecina był wiceszef hazardowej komisji śledczej Bartosz Arłukowicz. W ubiegłym tygodniu zdecydował, że nie będzie startować w wyborach samorządowych.

O reelekcję ubiegać się będzie 21 prezydentów miast, dotychczas związanych z lewicą. Chodzi o włodarzy m.in.: Krakowa - Jacka Majchrowskiego, Rzeszowa - Tadeusza Ferenca, Zielonej Góry - Leszka Kubickiego, Legnicy - Tadeusza Krzakowskiego, Gniezna - Jacka Kowalskiego, Torunia - Michała Zaleskiego, Sosnowca - Kazimierza Górskiego, Dąbrowy Górniczej - Zbigniewa Podrazę, Konina - Kazimierza Pałasza, Włocławka - Andrzeja Pałuckiego i Chełma - Agatę Fisz.

O prezydenturę w swych rodzinnych miastach ubiegać się będzie też kilku posłów, w tym: Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa), Tomasz Garbowski (Opole), Witold Gintowt-Dziewałtowski (Elbląg) i Henryk Gołębiewski (Wałbrzych). (PAP)

ajg/ par/ mow/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
21°C Środa
wieczór
18°C Czwartek
noc
15°C Czwartek
rano
22°C Czwartek
dzień
wiecej »