Wczoraj zakończyły się Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, które odbyły się na granicy polsko-ukraińskiej. To już siódma edycja imprezy organizowanej wspólnie przez partnerów z Polski i Ukrainy na rzecz budowania dobrych relacji po obu stronach granicy.
Jednym z elementów całodziennego spotkania była modlitwa ekumeniczna w intencji dobrych sąsiedzkich relacji. Odbyła się po stronie ukraińskiej, a przewodniczył jej egzarcha łucki Jozafat Howera. W nabożeństwie uczestniczyli duchowni Kościoła prawosławnego z Patriarchatu Kijowskiego, rzymskokatoliccy i greckokatoliccy z Polski i Ukrainy.
Po modlitwie głos zabrali przedstawiciele oficjalnych delegacji z wojewodą lubelskim Genowefą Tokarską oraz wicegubernatorem wołyńskiej administracji państwowej Swiatosławem Krawczukiem.
Już po stronie polskiej odbyło się wręczenie statuetek Kapituły Pojednania Polsko-Ukraińskiego. W tym roku laureatami zostali: Marcin Wojciechowski – dziennikarz, komentator międzynarodowy, publicysta, twórca filmów dokumentalnych, Jurij Makarow – dokumentalista i współtwórca czasopisma „Ukraiński Tydzień” oraz Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie z prezesem Włodzimierzem Mokrym i Instytut Polski w Kijowie. Nie wszyscy laureaci mogli osobiście odebrać wyróżnienia.
Podczas tegorocznej edycji imprezy odbyły się także debaty pod hasłem „Wschodnia granica UE w kontekście globalizacji” poświęcone współpracy transgranicznej, tworzeniu nowych przejść granicznych oraz realiom polityki wizowej państw UE i małego ruchu granicznego.
Po obu stronach granicy trwał jarmark z warsztatami rzemiosła artystycznego, stoiskami z kuchnią regionalną. Atrakcją były loty balonem, pokazy rycerzy i współczesnych kozaków ukraińskich.
Konncert Sidneya Polaka i ukraińskiej grupy Mad Heads XL zakończył Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa.
Ks. Stefan Batruch, jeden z organizatorów imprezy oceniał, że w ciągu dnia zainteresowanie wydarzeniem było podobne jak w ubiegłym roku, spodziewał się także napływu uczestników na wieczorne koncerty. Ilość osób określi po imprezie Straż Graniczna - podczas ubiegłorocznej edycji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa pogranicznicy odprawili łącznie na obu kierunkach ponad 1,4 tys. osób.
Celem spotkania jest zwrócenie uwagi na stan granicy, utworzenie przestrzeni dla rozwoju współpracy polsko-ukraińskiej na różnych płaszczyznach, promocja polskiej i ukraińskiej kultury oraz szeroko rozumiane budowanie mostów pomiędzy państwami, kulturami i społeczeństwami europejskimi.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.