Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi wiatrami do 100 km/h, a w górach do 200 km/h w niedzielę i w poniedziałek 9 i 10 lutego - wynika z komunikatu biura prasowego IMiGW.
IMiGW podał, że w niedzielę i poniedziałek znad Atlantyku nad północną i centralną Europę, w tym również nad Polskę, nasunie się bardzo rozległy i gwałtowny niż niosący ze sobą bardzo silny i porywisty wiatr.
Wartość ciśnienia w głównym ośrodku tego niżu może być wyjątkowo niska i spaść do zaledwie 940 hPa - poinformował instytut.
"W Polsce najsilniej będzie wiało w nocy z niedzieli na poniedziałek w zachodniej połowie kraju i w poniedziałek już w całym kraju. Średnia prędkość wiatru nad morzem i w centrum kraju osiągnie wartość 55 km/h" - podał IMiGW.
"Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega: porywy wiatru na wschodzie mogą osiągać 90 km/h, w centrum około 95 km/h, na zachodzie i nad morzem do 100 km/h, a na Podkarpaciu i Przedgórzu Sudeckim i rejonie Bieszczad nawet do 120 km/h. Na Bałtyku silny sztorm. W górnych partiach Tatr wiatr w porywach może osiągnąć nawet 180 km/h, a na szczytach Sudetów aż 200 km/h. Wiatr będzie wiał z zachodu i południowego zachodu" - czytamy w komunikacie.
IMGW zwrócił uwagę, że tak silne porywy wiatru mogą łamać gałęzie drzew, uszkodzić sieci energetyczne i powodować utrudnienia komunikacyjne.
W poniedziałek oprócz silnego wiatru należy spodziewać się przelotnych opadów deszczu i lokalnych burz. We wtorek i w środę wiatr nieco osłabnie, jednak nadal będzie dość silny i porywisty - poinformował IMiGW.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.