Chilijscy górnicy, uwięzieni po katastrofie pod ziemią, budują małą kaplicę. Ratowników poprosili oni o różaniec, figury świętych i o krzyż – poinformowała agencja CNN.
33 pracowników kopalni miedzi i złota na pustyni Atacama od ponad 22 dni przebywa w prowizorycznym schronie pod ziemią na głębokości prawie 700 m. Z górnikami udało się nawiązać kontakt i korzystają już oni z żywności, lekarstw, tlenu i wody, które docierają do nich specjalnie wywierconymi kanałami.
Chilijskie władze nie zdecydowały się jeszcze przekazać im informacji, że trwająca od 5 sierpnia akcja ratunkowa będzie kontynuowana przez najbliższe trzy-cztery miesiące. Ze względu na konieczność wywiercenia dużego tunelu, zasypani ujrzą światło dzienne najpewniej koło Bożego Narodzenia – informują źródła rządowe. Kilku górników jest złym stanie psychicznym. U czterech zauważono oznaki depresji a kilku ma zaburzenia snu. Jeden z zasypanych ma kwalifikacje pielęgniarskie i pomaga kolegom. Ośmiu górników musi znacznie schudnąć, by zmieścić się do wierconego otworu ratunkowego. Rząd Chile obiecuje, że wiercenie będzie się odbywać na dwie zmiany przez całą dobę.
Górnicy doświadczają solidarności i modlitwy całego Kościoła Chile. W prowizorycznym miasteczku „Nadzieja” przy kopalni zbudowano kaplicę, gdzie modlą się zarówno rodziny zasypanych, jak ratownicy górniczy. Specjalnym znakiem bliskości Ojca Świętego z chilijskimi górnikami będzie peregrynacja obrazu Matki Bożej Szkaplerznej, patronki kraju. Obraz dotrze do kopalni 18 września. Pozostanie tam przez kilka dni. Planuje się, że niektóre nabożeństwa odbędą się w kopalni. Dwa miesiące temu Papież pobłogosławił obraz Matki Bożej, który następnie rozpoczął peregrynację po Chile.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.