Jerozolima niepodzielną stolicą

Jerozolima pozostanie "niepodzielną stolica Izraela" - oświadczył w środę członek delegacji premiera Izraela Benjamina Netanjahu na rozmowy pokojowe w USA, zaprzeczając w ten sposób wcześniejszej wypowiedzi izraelskiego ministra obrony Ehuda Baraka.

"Stanowisko premiera jest takie, że Jerozolima należy do kluczowych kwestii, które będą omawiane podczas rozmów.(...) Nasze stanowisko jest takie, że Jerozolima pozostanie niepodzielną stolicą Izraela" - oświadczył członek delegacji.

Tymczasem Barak oświadczył w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "Haarec", że Izrael jest gotowy oddać Palestyńczykom kilka rejonów Jerozolimy w ramach przyszłego porozumienia pokojowego.

Jak powiedział Barak, podział Jerozolimy będzie obejmował "specjalne administrowanie" miejscami świętymi: Starym Miastem, Górą Oliwną i Miastem Dawida (rozległym stanowiskiem archeologicznym położonym na wzgórzu Ofel - PAP). "Zachodnia Jerozolima i 12 żydowskich osiedli, w których mieszka 200 tysięcy osób, będą nasze. Tereny arabskie, gdzie żyje blisko ćwierć miliona Palestyńczyków, będą ich" - oznajmił Barak, który uczestniczył w pracach przygotowawczych przed waszyngtońskim szczytem.

W czwartek w Waszyngtonie rozpoczynają się bezpośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie.

Premier Izraela Benjamin Netanjahu, który już w środę spotka się w Białym Domu z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, a także prezydentem USA Barackiem Obamą, publicznie wyrażał swój sprzeciw w sprawie podziału Jerozolimy.

Wschodnia Jerozolima została zajęta przez wojska izraelskie w rezultacie wojny w 1967 roku; kroku tego nie uznała wspólnota międzynarodowa. Od tego czasu powstały tam nowe dzielnice, zamieszkane przez ponad 200 tys. Izraelczyków. Palestyńczycy chcieliby, aby Wschodnia Jerozolima była stolicą ich przyszłego państwa. Izrael nie godził się jednak dotąd na podział miasta.

Bezpośrednie negocjacje izraelsko-palestyńskie zostały zawieszone w grudniu 2008 roku, po rozpoczęciu przez Izrael ofensywy w Strefie Gazy.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  24°C Środa
  wieczór
  22°C Czwartek
  noc
  18°C Czwartek
  rano
  25°C Czwartek
  dzień
  wiecej »