Prezydent Bronisław Komorowski poinformował w piątek w Berlinie, że w trakcie rozmowy z kanclerz Angelą Merkel poruszył problemy związane z budową terminalu LNG w Świnoujściu oraz budową Gazociągu Północnego pod Bałtykiem.
Według prezydenta, Merkel zapewniła, że sprawy te "idą w dobrą stronę" i są obecnie omawiane na poziomie eksperckim. "W najbliższym czasie znajdą się na poziomie politycznych decyzji, które na pewno będą podyktowane chęcią budowy dobrych relacji polsko-niemieckich" - powiedział Komorowski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem RFN Christianem Wulffem.
W tym tygodniu pojawiły się informacje, że Niemcy mają wątpliwości dotyczące oddziaływania na środowisko naturalne po ich stronie granicy planowanego w Świnoujściu terminalu LNG, co może wpłynąć na uruchomienie przez Komisję Europejską 80 mld euro dotacji na tę inwestycję. Polski rząd zapewnił jednak, że prace nad inwestycją przebiegają zgodnie z harmonogramem i nie jest ona zagrożona.
Polska z kolei zgłasza zastrzeżenia do planowanej trasy przebiegu rosyjsko-niemieckiego gazociągu pod Morzem Bałtyckim. Zarząd Polskich Portów Szczecin i Świnoujście uważa, że ułożenie rury na głębokości 17,5 metra na odcinku, w którym gazociąg przecina tor podejściowy do portu Świnoujściu, zablokuje rozwój tego portu w przyszłości.
Podczas piątkowej rozmowy Komorowski i Merkel opowiedzieli się za rozbudową współpracy między obu krajami.
Cytowany przez agencję dpa rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert powiedział, że prezydent Komorowski i kanclerz Niemiec byli zgodni co do tego, że "istnieje dobra szansa dalszego pogłębienia i tak pomyślnie się układających stosunków".
Merkel z zadowoleniem przyjęła propozycję Komorowskiego w sprawie zintensyfikowania prac Trójkąta Weimarskiego w celu rozwijania współpracy Niemiec, Francji i Polski.
Tematem rozmowy było też - jak powiedział Seibert - umocnienie stosunków Unii Europejskiej z Ukrainą i Rosją. Komorowski "podkreślił europejską orientację swojego kraju, którą chce jeszcze umacniać". Ponadto chce, na wzór niemiecko-polskiego pojednania, wdrożyć analogiczny proces z Rosją - mówił rzecznik.
Jeszcze w drodze do Berlina Komorowski powiedział polskim dziennikarzom, że Polska powinna być zainteresowana tym, by jak najczęściej rozmawiać z partnerami o stosunkach z Rosją. "Polska konsekwentnie oczekuje, że strona niemiecka będzie z nami konsultowała działania, jakie podejmuje" w relacjach z Rosją - dodał Komorowski.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.