"Obrona życia nie jest ideologią" - poiedział papież Franciszek w środę podczas kolejnej audiencji generalnej bez udziału wiernych. Dodał, że w pandemii bardzo aktualna jest encyklika św. Jana Pawła II "Evangelium vitae" o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego.
Franciszek przemawiał z papieskiej biblioteki, gdzie obecni byli także księża czytający streszczenie i pozdrowienia w kilku językach.
Franciszek mówił: "25 lat temu, tego samego dnia 25 marca, gdy Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego, święty Jan Paweł II ogłosił encyklikę +Evangelium vitae++ o wartości i nienaruszalności życia ludzkiego".
"Związek między Zwiastowaniem a Ewangelią życia jest bliski i głęboki, jak to podkreślił święty Jan Paweł w swojej encyklice. Dzisiaj głosimy tę naukę na nowo, w kontekście pandemii zagrażającej życiu ludzkiemu i światowej gospodarce. Sytuacja ta sprawia, że słowa, od których zaczyna się encyklika, odczuwamy jako jeszcze bardziej zobowiązujące" - mówił papież.
Następnie przytoczył słowa polskiego papieża: "Ewangelia życia znajduje się w samym sercu orędzia Jezusa Chrystusa. Kościół każdego dnia przyjmuje ją z miłością, aby wiernie i odważnie głosić ją jako dobrą nowinę ludziom wszystkich epok i kultur".
Franciszek podkreślił, że każde głoszenie Ewangelii wymaga przede wszystkim jej świadectwa. "Myślę z wdzięcznością o cichym świadectwie tylu osób, które w różny sposób, poświęcają się służbie na rzecz chorych, osób starszych, samotnych i najuboższych. Realizują oni w praktyce Ewangelię życia" - dodał.
Papież wskazał: "Życie, do którego obrony i krzewienia jesteśmy wezwani, nie jest pojęciem abstrakcyjnym, ale przejawia się w konkretnej osobie; w dopiero co poczętym dziecku, ubogim usuniętym na margines, w chorym samotnym i przygnębionym lub znajdującym się w stanie terminalnym, w kimś, kto stracił pracę lub nie może jej znaleźć, w migrancie odrzuconym lub skazanym na pobyt w getcie".
Zaznaczył, że dla Kościoła nie może być obojętne wszelkie zagrożenie dla godności i życia ludzkiego. "Obrona życia nie jest dla Kościoła ideologią, jest rzeczywistością ludzką, angażującą wszystkich chrześcijan, bo są ludźmi. To nie jest ideologia" - wyjaśnił.
"Zamachy na ludzką godność i życie ludzi trwają niestety także w naszej epoce, która jest epoką uniwersalnych praw człowieka. Mamy do czynienia z nowymi zagrożeniami i nowym zniewoleniem, a ustawodawstwa nie zawsze służą ochronie najsłabszego i najbardziej kruchego życia ludzkiego" - podkreślił Franciszek.
Wyraził przekonanie, że przesłanie encykliki "Evangelium vitae" jest bardziej aktualne niż kiedykolwiek.
"Wraz ze świętym Janem Pawłem II powtarzam z odnowionym przekonaniem apel, jaki skierował 25 lat temu: Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu - każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!" - mówił Franciszek.
Zwracając się do Polaków nawiązał do obchodzonej w środę uroczystości Zwiastowania Pańskiego.
"Przeżywamy tajemnicę Syna Bożego, który stał się człowiekiem i narodził się z Dziewicy Maryi. Ona z wielkoduszną gotowością przyjęła i chroniła Jego życie poczęte z Ducha Świętego. Każde życie ludzkie jest bezcennym darem Boga" - stwierdził papież.
"Coraz bardziej zdajemy sobie z tego sprawę w tym czasie, gdy epidemia odbiera życie bardzo wielu osobom. Przez wstawiennictwo Maryi, prośmy Pana życia, by zatrzymał groźbę śmierci i by napełnił serca wszystkich ludzi szacunkiem dla każdego życia. Jego błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy" - dodał Franciszek.
Na zakończenie audiencji przypomniał, że poprosił chrześcijan wszystkich wyznań o to, aby w środę w południe odmówili modlitwę "Ojcze Nasz" w związku z cierpieniem, jakie panuje na świecie z powodu pandemii.
Zachęcił też do duchowego udziału w modlitwie, jaką poprowadzi w piątek przed bazyliką świętego Piotra. Zakończy ją nadzwyczajne błogosławieństwo Urbi et Orbi, czyli miastu i światu, połączone z odpustem zupełnym.
Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.