Anna Komorowska matką chrzestną statku

Jeden z najnowocześniejszych statków ratowniczych w Europie zwodowano i ochrzczono w poniedziałek w Stoczni Marynarki Wojennej S.A. w Gdyni. Matką chrzestną statku typu SAR-3000 była Anna Komorowska, żona prezydenta RP. Jednostka otrzymała imię "Pasat".

To drugi z serii statek dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, zbudowany w gdyńskiej stoczni. Prezes Stoczni Marynarki Wojennej S.A. (MW) Roman Kraiński zapewnił dziennikarzy, że zwodowany statek jest najnowocześniejszą jednostką ratowniczą na Morzu Bałtyckim i jednym z najnowocześniejszych w Europie.

Kadłub i nadbudówki są wykonane ze stopów aluminium, co pozwala na zmniejszenie ciężaru jednostki. Jednocześnie odpowiednie wzmocnienia kadłuba pozwala na żeglugę w pokruszonym lodzie. Teraz "Pasat" będzie wyposażany, także w stoczni MW. Do eksploatacji ma być przekazany do końca roku.

Statek ma być wykorzystywany przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa na Morzu Bałtyckim. Prezes zapewnił, że "Pasat" będzie przystosowany do prowadzenia akcji w każdych warunkach hydrologiczno-meteorologicznych. "Jednostka jest tak skonstruowana, że podniesie się nawet po przewróceniu, a w czasie sztormu może wykonać obrót o 360 stopni, czyli przewróci się i wstanie jak +Wańka-wstańka+" - wyjaśnił.

Poinformował, że statek kosztuje ok. 30 mln zł. Jednostka o długości niespełna 37 m i szerokości ponad 8 m może podjąć na pokład jednorazowo 150 osób. Wyposażona będzie w urządzenia do poszukiwania rozbitków - m.in. w trzy silne reflektory o mocy 1000 W każdy i system termo-noktowizyjny. Na statku będzie można udzielić specjalistycznej pomocy medycznej ciężko poszkodowanym.

"Tam będzie szpital, jednostka gaśnicza i specjalistyczna łódź ratunkowa" - dodał. "To jest statek zbudowany w polskiej stoczni dla polskiego armatora i według polskiej dokumentacji" - zaznaczył prezes. Statek powstał według założeń opracowanych w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa.

Matką chrzestną statku była Anna Komorowska, żona prezydenta RP. "Nadaję ci imię +Pasat+. Płyń z pomocą ludziom morza, sław imię polskiego ratownika i stoczniowca" - powiedziała podczas ceremonii chrztu Pierwsza Dama i uderzyła butelką szampana o burtę.

Anna Komorowska poinformowała dziennikarzy, że była to już druga jednostka pływająca, której jest matką chrzestną. Kilkanaście lat temu nadała imię ORP "Śniardwy". (PAP)

bls/ mki/ gma/

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
30°C Poniedziałek
dzień
31°C Poniedziałek
wieczór
28°C Wtorek
noc
21°C Wtorek
rano
wiecej »