Kościół potrzebny od zaraz

Jeśli nasze parafie ograniczą się do transmitowania liturgii i zapewnienia dostępności sakramentów, to bardzo szybko Kościół przestanie być potrzebny do czegokolwiek poza posługą sakramentalną.


Epidemia trwa już od miesiąca. Już trzecią niedzielę nie mogliśmy uczestniczyć we Mszy świętej. Duszpasterstwo coraz mocniej przenosi się do internetu. Powoli odnajdujemy się w nowej sytuacji i choć na razie modlitwa przed komputerem wydaje się dziwna, to można usłyszeć zapewnienia, że przecież wkrótce się do tego przyzwyczaimy. Przyznam, że to zapewnienie wzbudziło mój gwałtowny sprzeciw. Nie powinniśmy się przyzwyczajać! Nawet jeśliby epidemia miała trwać dużo dłużej, niż mamy nadzieję, nie powinniśmy się przyzwyczajać. To nie jest to samo!

Myślę, że to wymaga podkreślenia: uczestnictwo we Mszy świętej to nie to samo, co łączność z liturgią przez internet. Owszem, w obecnej sytuacji Kościół nam to zaleca jako element przeżywania Dnia Pańskiego: słuchanie Słowa Bożego, wspólnotową modlitwę, przyjęcie łaski sakramentalnej na sposób duchowy. Ale nie ma to rangi wymogu. Nie uczestniczymy w wydarzeniu, które jest sprawowane. Nie współdziałamy z kapłanem w sprawowaniu ofiary*. Nie ofiarowujemy jej przez jego ręce. Nie ma nas tam. Owszem, Ofiara trwa. Jej owoce nas dotyczą. Ale to nie to samo.

Tak, to jest cierpienie. I powinno cierpieniem pozostać. O cierpieniu związanym ze sprawowaniem Mszy świętej bez ludu mówią i piszą także kapłani. Nie można od niego uciekać. Jeśli nie może na razie być inaczej, niech choć to wspólne cierpienie nas łączy.

Inicjatyw wirtualno-liturgicznych wokół nas coraz więcej. I daleka jestem od deprecjonowania tej formy, o ile nie sprawia wrażenia, że ważniejsze jest wydarzenie niż użyty w jego trakcie Najświętszy Sakrament. Niemniej nie chciałabym, by na tym się skończyło.

Jesteśmy pozamykani po domach. Doskwiera samotność, bo rozmowa telefoniczna raz dziennie, gdy nie można wyjść z domu i zamienić kilku słów z sąsiadem to niewiele. Tak, to ograniczenie konieczne. Ale to nie znaczy, że mniej bolesne. 

Przeżywamy niepokój o siebie i swoich bliskich. O zdrowie, o przyszły (lub już obecny) byt. Może czekamy na wyniki testu, zastanawiając się, co będzie dalej ze mną i kogo mogłem zarazić, jeśli okaże się, że jestem chory. Albo: czy przeżyję, jeśli ktoś z kim miałem kontakt okaże się chory.

Może próbujemy nie myśleć, co wydarzy się jutro w związku z pracą, którą wykonujemy. Może z racji wykonywanego zawodu od kilku tygodni mieszkamy poza domem, by nie narażać bliskich. Może martwimy się, jak sobie radzą. Może przeżywamy gniew i bezradność, może brak nam już sił. To nie jest problem tylko służb medycznych...

Jeśli nasze parafie ograniczą się w takim momencie do transmitowania liturgii i zapewnienia dostępności sakramentów, to bardzo szybko Kościół przestanie być potrzebny do czegokolwiek poza posługą sakramentalną. W najlepszym wypadku. Potrzebujemy Kościoła, który potrafi towarzyszyć. Potrzebujemy wspólnie szukać odpowiedzi na trudne pytania (kto z nas je ma?) i razem przeżywać codzienność. Tak, jak to dziś jest możliwe. Potrzebujemy Kościoła obecnego. Tak, ja także potrzebuję. I jednocześnie staram się nim być...

Liturgia jest ważna. Ale nie warto zużywać na nią wszystkich sił. Jest coś ważniejszego do zrobienia, niż kolejna transmisja kolejnego nabożeństwa.

* Jeśli ktoś szukałby informacji na temat sprawowania Ofiary także przez wiernych świeckich (choć w inny sposób) polecam konstytucję soborową Lumen Gentium (10,11) i encyklikę Piusa XII "Mediator Dei". Oba dokumenty są dostępne w całości w internecie.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Atimeres
  31.03.2020 10:08
  Może być jeszcze gorzej. Może zabraknąć zapotrzedbowania na posługę sakramentalną!
  Myślę, że Kościół byłoby stać tak zorganizować udział wiernych w liturgii, aby była ona otwarta dla wszystkich, ale zarazem bezpieczna dla zdrowia prywatnego i publicznego!
  Chyba zbyt pochopnie zrezygnowano z otwartości liturgii, zamiast większego zaangażowania w ochronę zdrowia w jej trakcie (chciałbym tu dopisać, gdyby ortografia dopuszczała, wiele wykrzykników!)
 • Marianna
  31.03.2020 12:38
  A mnie Kościół jest potrzebny właśnie jako źródło sakramentów i Słowa Bożego. Jako miejsce spotkania z Chrystusem. Od pokrzepienia i towarzyszenia mam rodzinę i przyjaciół.
 • Boka
  31.03.2020 20:49
  Ale nasze bogobojne społeczeństwo bardzo szybko pokazało , że Kościół nie jest do życia koniecznie potrzebny . Ostatni raz brałem udział w niedzielnej Mszy Św. 15 marca, kiedy jeszcze był limit 50 osób. Na niedzielnej Eucharystii , w której zwykle uczestniczy kilkaset osób , było na oko 2/3 granicznego stanu. Miejsca , w których wierni mogli usiąść , były oznaczone. Wizualizacja stanu obecności była idealna. A to było ponad 2 tygodnie temu, gdy trudno było podejrzewać ogół o przesadną ostrożność , której zresztą nie doświadczało się ani w sklepach , ani na ulicach. Ale jak widać z kościoła wiała groza.
 • sceptyk
  02.04.2020 14:34
  A … w ogóle to co to jest kościół ? czy nie jest to aby grupa ludzi WSPIERAJĄCYCH SIĘ WZAJEMNIE WE WIERZE ? PKT.2 a czy nasz wiara obejmuje jedynie to co w sercu i tyko to co w świątyni ? jeśli to spectrum spraw jest daleko szersze niż liturgia to my się wzajemnie nie wspieramy np. w ekonomii [ jak dzisiejsi Żydzi czy w obyczajowości [ jak muzułmanie ] , jeśli tak … to my jesteśmy kościołem jedynie podczas mszy wesel i pochówków , ale ...czy to w ogóle jest kościół ? pytam absolutnie poważnie .
  Ja się czyta Dzieje Apostolskie to my kościołem nie jesteśmy ,nie jesteśmy wspólnotą , jak się przyglądałem tym heretykom którzy w ubiegłym roku lżyli Najświętszy Sakrament to oni w tym ujęciu , ujęciu społecznym są kościołem , kościołem szatana , heretyckim ale kościołem ale nie grupą osób zarejestrowanych w księgach parafialnych , są kościołem bo się wzajemnie wspierają , ok ?

  Kościół potrzebny zaraz ? ok tylko gdzie ten katolicki Mojżesz który by go organizacyjnie uformował ? jest tylko Aaron , ale on niewiele może , może odprawić mszę ale czy to tworzy kościół ? nie odpowiadam , pytam ,to temat do zastanowienia . A może by tak w prasie zamieścić anons:

  " Twórca kościoła potrzebny od zaraz "
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  12°C Czwartek
  rano
  17°C Czwartek
  dzień
  17°C Czwartek
  wieczór
  14°C Piątek
  noc
  wiecej »