Ziobro: Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie rozwiązuje problemu, przesuwa tylko wybory na jesień

Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej nie rozwiązuje problemu, bo tylko na kilka miesięcy - na jesień przesuwa czas wyborów - ocenił w niedzielę w TVP Info minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

Ziobro powiedział, że propozycja lidera Porozumienia, wicepremiera Jarosława Gowina dotycząca zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta do 7 lat, jest "godna poparcia". Przypomniał, że opozycja odrzuciła zarówno tę propozycję, jak i zapowiedziała głosowanie przeciw projektowi ustawy PiS dotyczącemu organizowania wyborów prezydenckich w formie głosowania korespondencyjnego.

Lider Solidarnej Polski był także pytany o to, czy rząd rozważa wprowadzenie jednego ze stanów nadzwyczajnych, np. stanu klęski żywiołowej.

"Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego, stanu klęski żywiołowej nie rozwiązuje tego problemu, bo tylko na kilka miesięcy przesuwa czas wyborów, na jesień" - mówił Ziobro.

"Wybory jesienią to zdaniem wielu ekspertów, znawców zagadnień epidemii, najwyższej światowej sławy ludzi zajmujących się tym tematem, to wybory w najgorszym możliwym momencie dla zdrowia i życia Polaków" - dodał.

Ziobro stwierdził, że obecnie nie ma idealnego rozwiązania, ale wprowadzenie stanu nadzwyczajnego przesuwa potencjalne wybory na czas, w którym liczba zakażeń może być znacznie wyższa.

Pytany o to, czy głosowanie korespondencyjne będzie "bezpieczne", odparł, że przeprowadza je wiele państw. "Każdy z nas chciałby, żeby wybory odbywały się w normalnej, znanej nam formule, w której większość z nas uczestniczyło, ale mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną" - mówił minister sprawiedliwości.

"Przełóżmy to na te dwa lata do przodu albo załatwmy jak najszybciej" - ocenił.

Ziobro krytykował też UE za to, że jego zdaniem w stanie globalnej pandemii koronawirusa "robi niewiele" i ocenił, że w tej sytuacji działają głównie państwa narodowe.

W poniedziałek o godz. 10 Sejm wznowi obrady, podczas których posłowie mają zdecydować, czy zajmą się projektem PiS ws. głosowania korespondencyjnego. Projekt został złożony we wtorek i zgodnie z nim w wyborach prezydenckich możliwość głosowania korespondencyjnego będzie przysługiwać wszystkim wyborcom. Posłowie PiS złożyli również do projektu autopoprawkę, która zakłada, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie korespondencyjne będzie jedynym sposobem oddania głosu. To samo rozwiązanie będzie miało zastosowanie w drugiej turze wyborów.

Projekt krytykuje opozycja, w tym PO, PSL-Kukiz'15, Lewica i Konfederacja, która apeluje o przeniesienie wyborów prezydenckich.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • podajnik
  06.04.2020 07:18
  Tydzień temu w Bawarii, wczoraj w Szwajcarii, a za tydzień w Południowej Koreii i to w lokalach, a nie korespondencyjnie.
  Wszędzie mogą być wybory tylko nie u nas, bo Kidawie Błońskiej termin nie pasuje bo się boi, że przegra.
  Już widzę ten jazgot gdy wydłużą kadencję Dudy o nastepne pół roku.
  Zreztą Unia zabroniła powstrzymywać procedury demokratyczne, a Donald Tusk zagroził, że wyrzuci węgierskiego premiera z partii ludowej za wprowadzenie stanu wyjątkowego.
  Jeszcze jedno, kandydatka Kidawa zawsze popierała wybory korespondencyjne tylo teraz nie popiera bo jej nie jest to na rękę.
 • Gosc_Rafal
  06.04.2020 09:54
  Cóż, wracają czasy jak z PRL i prawdziwej fuszerki wyborczej zwanej "demokracją socjalistyczną", bo to ani żaden bezpieczny ani uczciwy wybór w takich okolicznościach nie będzie.
  Poświecanie zdrowia i życia wielu ludzi oraz choćby brak możliwości uwierzytelniania na masową skalę tożsamości 30 milionów obywateli jest oczywiste dla każdego normalnego człowieka.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
noc
11°C Wtorek
rano
16°C Wtorek
dzień
17°C Wtorek
wieczór
wiecej »