Zajączkowski ambasadorem w Rosji

Nowym polskim ambasadorem w Rosji zostanie Wojciech Zajączkowski, obecnie kierujący polską placówką w Bukareszcie - poinformowało w czwartek nieoficjalnie PAP źródło z polskiej ambasady w Moskwie.

Zastąpi on na tym stanowisku Jerzego Bahra, którego czteroletnia kadencja upływa w tym roku.

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki nie chciał potwierdzić PAP tej informacji. Jak podkreślił, oficjalne stanowisko resortu ws. nowego szefa polskiej placówki w Moskwie zostanie podane dopiero po przedstawieniu kandydatury posłom z sejmowej komisji spraw zagranicznych.

Pierwsze posiedzenie komisji po wakacjach parlamentarnych zaplanowane jest na 22 września. Jak powiedział PAP jej szef Andrzej Halicki (PO), przesłuchanie kandydata na ambasadora odbędzie się dopiero w październiku. Polityk nie chciał potwierdzić, że to szef placówki w Bukareszcie zostanie ambasadorem Polski w Moskwie. Zaznaczył jednak, że procedura uzgodnieniowa dotycząca Zajączkowskiego jest w toku.

Zajączkowski otrzymał już od władz rosyjskich agrement, czyli niezbędną akceptację państwa przyjmującego na mianowanie określonej osoby szefem misji dyplomatycznej. "Otrzymanie agrement oznacza de facto, że dana osoba, w tym przypadku Wojciech Zajączkowski, oficjalnie został kandydatem na ambasadora Polski w Moskwie" - powiedział rozmówca PAP.

Według niego, Zajączkowski to bardzo doświadczony dyplomata, który świetnie zna region. "Ma ogromne doświadczenie, które zdobywał, pracując wiele lat na placówkach w Rosji, Turkmenistanie i na Ukrainie. Pełnił także wysokie stanowiska w MSZ, m.in. był dyrektorem departamentu wschodniego" - podkreślił.

Zgodnie z polską konstytucją ostateczny głos w kwestii mianowania i odwoływania ambasadorów ma prezydent RP.

Wojciech Zajączkowski urodził się w Bydgoszczy w 1963 roku. Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz uzyskał doktorat w zakresie nauk o polityce w Polskiej Akademii Nauk. W latach 90. pracował jako główny specjalista w Ośrodku Studiów Wschodnich; pełnił także funkcję dyrektora Forum Europy Środkowo-Wschodniej w Fundacji im. Stefana Batorego.

Z MSZ związany jest od 1998 roku, gdzie był m.in. radcą polskiej ambasady w Moskwie i Kijowie oraz zastępcą ambasadora na Ukrainie oraz charge d'affaires w Turkmenistanie. W MSZ pełnił funkcje dyrektora Departamentu Polityki Wschodniej oraz zastępcy dyrektora Departamentu Strategii i Planowania Polityki Zagranicznej.

Zajączkowski był także głównym doradcą premiera Donalda Tuska ds. wschodnich. 31 sierpnia 2008 roku otrzymał nominację na stanowisko ambasadora RP w Rumunii.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Piątek
dzień
8°C Piątek
wieczór
5°C Sobota
noc
4°C Sobota
rano
wiecej »