Upadło biuro turystyczne

Na lotniskach w Krakowie i Warszawie wylądują samoloty z turystami biura Selectours, które ogłosiło decyzję o upadłości - dowiedziała się PAP w Mazowieckim Urzędzie Marszałkowskim. Pierwsza grupa powracających turystów ma wylądować w Krakowie o godz. 13.10, druga na warszawskim Okęciu 40 minut później. Każda grupa będzie liczyła kilkadziesiąt osób.

O godz. 13 w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się briefing prasowy dotyczący upadku Biura Podróży Selectours.

Poza granicami Polski jest ok. 2 tys. klientów biura turystycznego Selectours - poinformował PAP wiceprezes Polskiej Izby Turystyki Józef Ratajski. Biuro, które organizowało wyjazdy m.in. do Tunezji i Egiptu, podjęło decyzję o ogłoszeniu upadłości.

Komunikat o upadłości biura zamieszczono na stronie internetowej. Zarząd poinformował, że uruchamia procedurę powrotu do kraju klientów, którzy przebywają obecnie na wyjazdach zorganizowanych przez Selectours.

Ze strony internetowej biura zniknęły oferty, jest tylko komunikat o upadłości, który zawiera też załącznik poświadczający, że firma miała ubezpieczenie wystawione przez SIGNAL IDUNA i z niego zostaną pokryte koszty powrotu klientów do Polski oraz zwrot zaliczek za kupione już wyjazdy.

Według zarządu Selectours upadłość biura spowodowana jest m.in. trudnościami w ściągnięciu należności.

Wiceprezes Polskiej Izby Turystyki powiedział PAP, że decyzja zarządu biura jest zaskakująca, bo jeszcze niedawno firma informowała, że planuje fuzję ze spółką giełdową. "Była dobra opinia o tym biurze i klientów, i branży" - dodał. Zaznaczył, że nie zna przyczyn, które skłoniły Selectours do ogłoszenia upadłości; mogło to być jego zdaniem przeinwestowanie albo problemy ze ściąganiem należności.

W opinii Ratajskiego klienci Selectours są zabezpieczeni, a Mazowiecki Urząd Marszałkowski rozpoczął już działania związane z uruchamianiem gwarancji i ubezpieczeń, które posiadało biuro. Wyjaśnił, że z tych środków w pierwszej kolejności będzie finansowany powrót klientów biura do Polski. Według Ratajskiego jeszcze we wtorek do kraju wróci pierwsza grupa turystów, w środę następna.

W drugiej kolejności z ubezpieczenia mają być oddawane klientom zaliczki, które wpłacili na poczet późniejszych wyjazdów.

"Próbujemy wspólnymi siłami doprowadzić do tego, by decyzja spółki była jak najmniej uciążliwa dla klientów" - zapewnił Ratajski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
15°C Środa
dzień
16°C Środa
wieczór
12°C Czwartek
noc
9°C Czwartek
rano
wiecej »