Ambasada RP we Włoszech stanowczo odpowiedziała znanemu dziennikarzowi Enrico Mentanie, który w mediach społecznościowych napisał, że "obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce". Takie sugestie uznała za "głęboko błędne" i "nieusprawiedliwione".
Sprawa Auschwitz została przywołana przez Mentanę - szefa programów informacyjnych w stacji telewizyjnej La7 w związku z ożywioną we Włoszech dyskusją na temat młodej wolontariuszki Silvii Romano, uwolnionej w Somalii po prawie 18 miesiącach niewoli. 25-latka, porwana w Kenii, powróciła w niedzielę do Rzymu ubrana w muzułmańską tunikę. Okazało się, że w czasie niewoli w rękach dżihadystów przeszła na islam.
Enrico Mentana skrytykował na Facebooku tych, którzy powrót Romano porównali do powrotu z obozu Auschwitz i pytali, czy ktoś słyszał o Żydzie "nawróconym na nazizm i wracającym do domu w mundurze SS".
Takie porównania szef dziennika telewizyjnego i jego prezenter nazwał "strasznymi i bezmyślnymi". Następnie napisał: "Chcę delikatnie przypomnieć, że obóz Auschwitz znajdował się w bardzo katolickiej Polsce, a sam Hitler był katolikiem ochrzczonym i bierzmowanym".
Na te słowa zareagowała, także w mediach społecznościowych, polska ambasada we Włoszech. Wyraziła przekonanie, że podejmując tak trudny temat należy być "skrajnie ostrożnym" i unikać "nieusprawiedliwionych i krzywdzących generalizacji, które są zawsze niebezpieczne".
Dyrektorowi dziennika tv placówka RP odpowiedziała: "To prawda, że Polska w czasach drugiej wojny światowej była bardzo katolicka. Konieczne jest to, by zawsze i przede wszystkim przypominać, że podczas tego globalnego konfliktu Polska była okupowana przez nazistów".
"A zatem - dodała ambasada - każde stwierdzenie, które może sugerować albo zakładać z góry, że Auschwitz zostało zbudowane w Polsce, bo była bardzo katolicka i łączenie ze sobą tych dwóch elementów, jest głęboko błędne, niesprawiedliwe i nieusprawiedliwione".
Ponadto przypomniano włoskiemu dziennikarzowi, że największy obóz koncentracyjny został zlokalizowany w Polsce dlatego, że to w tym kraju mieszkało najwięcej Żydów w Europie, a miejsce to było dostępne ze wszystkich terytoriów okupowanych przez nazistów.
Pod wpisem znanego włoskiego dziennikarza znajdują się między innymi komentarze mieszkających we Włoszech Polaków, oburzonych jego słowami.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.