Ponad 4 tys. uczniów ze wszystkich placówek edukacyjnych prowadzonych przez Kościół w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej wzięło udział w „święcie edukacji” z udziałem Benedykta XVI. Spotkanie odbyło się na terenie kampusu Uniwersytetu Maryi Panny w dzielnicy Twickenham w Londynie.
Bp Malcolm McMahon, przewodniczący Katolickiej Agencji Edukacji dla Anglii i Walii witając papieża podkreślił, że centrum katolickiego wychowania leży zrozumienie, że młodzi ludzie powinni „mieć życie, mieć je w obfitości”. Biskup Nottingham przypomniał, że w Wielkiej Brytanii Kościół prowadzi ponad 2300 szkół, w których tysiące młodych ludzi pobierają edukację. Podkreślił przy tym wyjątkowe relacje pomiędzy rządem i Kościołem w kwestii edukacji. „Nasza wyjątkowa więź, którą bardzo cenimy, umożliwia szkołom i kolegiom katolickim wnosić ogromny wkład w życie naszego społeczeństwa” - powiedział bp McMahon.
Hierarcha zapowiedział również, że „święto edukacji” w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny inauguruje jednocześnie Rok Edukacji Katolickiej, który ma być okazją do wdzięczności za dotychczasowe dokonania ale i nadzieją na przyszłość, „w której mamy pewność, że młodzi ludzie otrzymywać będą tylko najlepsze wykształcenie”.
W swoim przemówieniu papież wezwał młodych Brytyjczyków „do stawania się świętymi” i prosił ich, aby nie „zadowalali się drugorzędną doskonałością”. Papież przestrzegł młodych ludzi przed wąską specjalizacją i ograniczaniem swoich horyzontów. „Świat potrzebuje dobrych uczonych, ale spojrzenie naukowe staje się niebezpiecznie wąskie, jeśli pomija religijny lub etyczny wymiar życia, tak jak i religia staje się wąska, jeśli odrzuca uprawniony wkład nauki do naszego rozumienia świata” – powiedział Ojciec Święty.
W trakcie spotkania papież uroczyście zainaugurował działalność Instytutu Sportu Jana Pawła II. „Z myślą o przyszłych Igrzyskach Olimpijskich w Londynie miałem przyjemność zainaugurować działalność Fundacji Sportowej, noszącej imię Jana Pawła II i modlę się, aby wszyscy, którzy tu przychodzą, głosili chwałę Boga przez swe działania sportowe, jak również przez dostarczanie radości samym sobie i innym” – powiedział papież.
Benedykt XVI zachęcał młodych ludzi, aby swoją edukację widzieli „w kontekście wzrastania w przyjaźni z Bogiem i wszystkiego, co wypływa z tej przyjaźni”. Przestrzegł przed wąską specjalizacją i ograniczaniem swoich horyzontów.
Podczas trwającego ponad godzinę spotkania z Ojcem Świętym trójka uczniów, po jednym z Anglii, Walii i Szkocji, przedstawiła Ojcu Świętemu dary, reprezentujące duchowe dziedzictwo Zjednoczonego Królestwa. Były to trzy książki, w których znalazły się dzieła charakterystyczne dla danego regionu Wielkiej Brytanii, np. poświęcone katolickim męczennikom.
Następnie Benedyktowi XVI zaprezentowano współpracę katolickich placówek z Wielkiej Brytanii z innymi szkołami na świecie. Na żywo połączono się z Zambią, ze szkołą św. Jana Vianneya, która współpracuje ze szkołą podstawową Świętego Krzyża w Plymouth. Zambijscy uczniowie pozdrowili zgromadzonych w Londynie i podziękowały za współpracę i pamięć. Wydarzenia te, pokazywane na telebimach, papież mógł obejrzeć na specjalnie ustawionym przed nim monitorze. Od dzieci ze szkoły w Plymouth Ojciec Święty otrzymał modlitewnik, różaniec, zdobione w technice batiku płótno oraz krzyż i stułę.
Uroczystość na terenie Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny Twickenham połączona była z otwarciem Instytutu Sportu Jana Pawła II. Najpierw na podwyższenie weszło 30 młodych sportowców, reprezentujących uczniów z 22 diecezji Anglii i Walii, którzy zapewnili, że w duchu nauczania Jana Pawła II będą starali się pracować jak najlepiej potrafią, bez względu czy w zawodach sportowych będą przegrywać czy wygrywać. Zapalono również świecę-paschał pochodzącą z Fundacji dla Sportu im. Jana Pawła II. Wydarzenie transmitowane było na żywo do wszystkich katolickich szkół w Wielkiej Brytanii.
Kościół na Wyspach Brytyjskich prowadzi ok. 2300 placówek edukacyjnych, co stanowi ok. 10 proc. istniejących na Wyspach szkół. Uczy się ok. 800 tys. uczniów, nie tylko katolików.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.