Reklama

Lekarzu, działaj wbrew sumieniu!

Rada Europy chce ograniczyć możliwość sprzeciwu sumienia pracowników służby zdrowia. Projekt rezolucji i rekomendacji pt. „Dostęp kobiet do legalnych świadczeń medycznych: problem nieuregulowanego korzystania ze sprzeciwu sumienia” będzie dyskutowany na posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 7 października w Strasburgu.

Reklama

Jednak nawet w przypadku zastosowania sprzeciwu sumienia, świadczeniodawcy usług medycznych musieliby w każdym przypadku odesłać pacjenta do innego świadczeniodawcy, który dokona danej procedury medycznej i „upewnić się”, że pacjent rzeczywiście z niej tam skorzystał.

Zdaniem ECLJ, zobowiązuje to do pośredniego udziału w wykonaniu danej procedury i wzięcia na siebie za nią odpowiedzialności moralnej i zawodowej. Tymczasem „sprzeciw sumienia jest symbolem wolności”, świadectwem „pierwszeństwa prawego i oświeconego sumienia nad niesprawiedliwym prawem pozytywnym”. Według Ośrodka, propozycja przedstawiona Zgromadzeniu Parlamentarnemu Rady Europy ma na celu zmianę prawa do sprzeciwu sumienia w rozumieniu klauzuli sumienia w wyjątek od ogólnej zasady obligującej świadczeniodawców usług medycznych do udzielania „usług zdrowia reprodukcyjnego”, jakich chce pacjent. „Prawo do aborcji” staje się więc regułą, zaś sprzeciw sumienia wyjątkiem.

Ośrodek zauważa, że niemal wszystkie ustawodawstwa dotyczące aborcji i sterylizacji zawierają klauzulę sumienia, co jest jasnym uznaniem niemoralnego i bezprawnego charakteru tych praktyk. „Sprowadzanie podstawowego prawa do moralnego sprzeciwu do zwykłego wyjątku, doprowadziłoby w pewnym stopniu do odwrócenia moralnego związku między aborcją i sprzeciwem sumienia. To sprzeciw sumienia stałby się w pewnym sensie niemoralny, gdyż sprzeczny z prawem do aborcji” – argumentuje ECLJ.

Zauważa, że raport wskazuje, iż osoby powołujące się na sprzeciw sumienia „muszą udowodnić, że ich sprzeciw oparty jest na przekonaniach religijnych lub ich sumieniu i że swój sprzeciw wyrażają w dobrej wierze”. „Zakładana jest więc zła wiara osób korzystających ze sprzeciwu sumienia” – konkluduje ECLJ, które przedstawiło swe zastrzeżenia do projektu w formie memorandum.

Europejski Ośrodek Prawa i Sprawiedliwości (ECLJ – European Centre for Law & Justice) z siedzibą w Strasburgu jest międzynarodową organizacją pozarządową, której celem jest ochrona praw człowieka i wolności religijnej w Europie. Angażuje się w procesy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Ma też status konsultanta ONZ. Strona internetowa ECLJ: www.eclj.org.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Piątek
wieczór
-1°C Sobota
noc
-1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama