Wielka Brytania: okazujcie wiarę

Zwierzchnik Kościoła katolickiego w Anglii i Walii abp Vincent Nichols zwrócił się do wiernych, by publicznie okazywali swoje przywiązanie do wiary .

Arcybiskup Westminsteru wskazał na znaczenie prostych gestów, takich jak gotowość modlitwy za innych, podziękowanie słowami "Bóg zapłać" czy modlitwa przed posiłkiem.

W przekonaniu Nicholsa po czterodniowej wizycie Benedykta XVI w Szkocji i Anglii w dniach 16-19 września katolicy powinni stać się bardziej ufni wobec samych siebie i nie krępować się okazywać wiarę w stosunkach z innymi ludźmi.

Katolicy, stanowiący w Wielkiej Brytanii około 8 proc. ludności, skarżyli się ostatnio, że czują się zmarginalizowani. W związku z lansowaną przez Partię Pracy polityczną poprawnością okazywanie przywiązania do wiary narażało bowiem ich na konflikt z prawem pracy, a zwłaszcza z rozciągliwie interpretowanymi przepisami o zakazie dyskryminacji.

56-letnia pracowniczka British Airways Nadia Eweida pozwała pracodawcę do sądu pracy po tym, jak otrzymała zakaz noszenia łańcuszka z niewielkich rozmiarów krzyżykiem, ponieważ naruszał wymogi przepisowego służbowego stroju. Sprawę przegrała, chociaż argumentowała, że podobnych wymogów nie stosuje się wobec jej koleżanek innych wyznań.

W innej głośnej sprawie pod zarzutem naruszenia prawa o równości i różnorodności (ras, wyznań, płci, orientacji seksualnej - PAP) zawieszono pielęgniarkę Caroline Petrie za to, że odwiedzając starszą, chorą osobę w jej prywatnym domu powiedziała, że się za nią pomodli.

"Wizyta Benedykta XVI sprawiła katolikom wielką radość i tak bardzo ich wzmocniła duchowo, iż swą wiarę mogą praktykować z nowym sercem" - zaznaczył w liście abp. Nichols.

"Dzięki błogosławieństwu tej wizyty możemy być bardziej ufni w naszej wierze, bardziej gotowi do jej głoszenia i nie ukrywać jej podczas naszych codziennych zajęć" - dodał.

Wizytę Benedykta XVI nazwał "czterema cudownymi i niezapomnianymi dniami, w czasie których katolicy uświadomili sobie piękno świętości". "Nigdy nie zapomnę ciszy 80 tys. ludzi zebranych na modlitwie w Hyde Parku przed podniesieniem najświętszego sakramentu" - napisał.

Odpowiedzialny ze strony rządu za przygotowanie wizyty Lord Patten, który sam jest katolikiem, nazwał ją historyczną i wyraził nadzieję, że skłoni ona ludzi do głębszego zastanowienia się nad swoją odpowiedzialnością wobec społeczeństwa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
9°C Piątek
rano
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
wiecej »