Liczba migrantów na świecie gwałtownie rośnie – wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Global Trends (UNHCR). Jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w minionej dekadzie.
W ciągu ostatnich dziesięciu lat prawie 80 milionów ludzi na całym świecie musiało uciekać ze swoich ojczyzn ze względu na wojnę, prześladowania i przemoc. Obecnie jeden człowiek na 97 na całym świecie jest zmuszony opuścić kraj swojego pochodzenia. Wielu uchodźców jako cel swojej podróży wybiera Europę. „Nie chcę być pesymistą, ale nie widzę przyszłości Unii Europejskiej w jasnych barwach, jeśli nadal będzie myśleć tylko o własnych interesach” – mówi kard. Francesco Montenegro.
„Decydujemy o losach innych, zapominając, że są to ludzie, którzy tylko chcą żyć. Warto dobrze przemyśleć możliwe rozwiązania, bo pewne jest, że liczba migrantów wzrośnie. Obojętność na ich los to forma egoizmu. Dla ratowania własnej skóry zapomina się o beznadziejnej sytuacji innych. To sprawia, że na tym świecie coraz więcej osób czuje się coraz bardziej samotnych – powiedział kard. Montenegro. – W najtrudniejszej sytuacji są najmłodsi. Dramatyczne jest to, że 40 proc. migrantów to dzieci. Jest ich od 30 do 34 milionów. Nie wolno też zapominać, że wielu migrantów, którzy są dziś pełnoletni, byli już migrantami jako dzieci. Musimy chyba sięgnąć dna, żeby się od niego odbić, zapewne musimy stanąć pod ścianą żebyśmy coś zmienili. Najważniejsze to zmienić sposób w jaki patrzymy na świat – nasze osądy.“
"W naszej rzeczywistości silnie obecny jest klerykalizm – i to obustronny."
Papież Franciszek otworzył w poniedziałek w Watykanie międzynarodowy szczyt na temat praw dzieci.
W roku 2023 USAID wydała 72 mld dolarów na pomoc międzynarodową.
Nic złego w polskiej gospodarce się nie dzieje - uważa jednak specjalista.
Kanada powinna zostać naszym 51. stanem, wtedy nie będzie ceł - stwierdził Donald Trump.
Podróżni zamówili także 169 tys. jajecznic, 177 tys. kotletów schabowych.