Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji bp Jerzy Mazur utworzył specjalny fundusz pomocowy dla misjonarzy z Polski na walkę z COVID-19. Zebrano już 500 tys. zł, które przekazano do 70 parafii na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej.
"W odpowiedzi na wiele próśb od misjonarek i misjonarzy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w wyniku pandemii koronawirusa, jaka dotknęła terytoria misyjne, Dzieło Pomocy Ad Gentes wraz z Komisją Episkopatu ds. Misji ustanowiły specjalny Fundusz pomocowy dla misji w dobie koronawirusa" - powiedział PAP bp Jerzy Mazur.
"W duchu chrześcijańskiej solidarności postanowiliśmy podzielić się z najuboższymi przysłowiową kromką chleba, lekarstwami i środkami ochrony przed zarażeniem koronawirusem" - podkreślił Przewodniczący Komisji KEP ds. Misji.
Powiedział, że polscy misjonarze proszą przede wszystkim o pomoc dla dzieci, chorych, starców oraz rodzin pozbawionych dochodu i możliwości utrzymania się.
"W Ameryce Łacińskiej najtrudniejsza sytuacja jest w Boliwii, Ekwadorze oraz w amazońskiej części Peru. Dochodzą do nas niepokojące sygnały o ludziach, którzy popadają w skrajną nędzę. Wynika to przede wszystkim z tego, że większość mieszkańców tych rejonów żyje z dnia na dzień. W związku z tym zamknięcie miejsc pracy, targów, czy innych źródeł dochodu powoduje, że nie mają nawet na jeden posiłek w ciągu dnia" - powiedział PAP Dyr. Dzieła Pomocy Ad Gentes, ks. Zbigniew Sobolewski. Wspomniał, że w Afryce najtrudniejsza sytuacja jest obecnie na Madagaskarze, w Kamerunie, Burundi, Tanzanii i w Zambii.
"Chcielibyśmy wesprzeć siostry zakonne, które prowadzą niewielkie ośrodki zdrowia, czy szpitaliki. Brakuje im nie tylko testów, ale także środków ochrony osobistej, czy zwykłych maseczek" - powiedział ks. Sobolewski.
Na fundusz przeznaczono już 500 tys. złotych. Pieniądze pochodzą od darczyńców indywidualnych, w tym między innymi księży biskupów oraz wspólnota.
"Rozpoczęliśmy przekazywanie środków finansowych do 70 parafii misyjnych, szkół, ośrodków zdrowia oraz szpitalików misyjnych. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup lekarstw, żywności dla najbardziej potrzebujących oraz środków higieny osobistej" - powiedział bp Mazur.
Zwrócił uwagę, że aby zaspokoić najpilniejsze potrzeby misjonarzy potrzeba jeszcze drugie tyle funduszy.
"Chciałbym prosić o włączenie się w naszą akcję - o gest solidarności z najuboższymi wśród ubogich w Afryce, Ameryce Południowej i Azji. Pomagajmy wraz z misjonarzami!" - zaapelował bp Mazur.
W akcję można włączyć się wysyłając sms na numer 72032 o treści "Misje" lub poprzez wpłaty na konto, które znajduje się na stronie internetowej Komisji Episkopatu ds. Misji
http://www.misje.pl/pomoc-313/wesprzyj-on-line-368
W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach jest 766 misjonarzy i misjonarek z Polski, w tym 168 księży diecezjalnych, 403 zakonników, 178 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Afryce i na Madagaskarze pracuje 730 misjonarzy, w tym 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich. W Azji posługuje obecnie 328 polskich misjonarzy - w tym gronie jest 44 księży diecezjalnych, 145 zakonników, 133 siostry zakonne i 6 osób świeckich. Z kolei w Oceanii pracuje 62 misjonarzy, w tym jest 11 księży diecezjalnych, 43 zakonników, 7 sióstr zakonnych i 1 osoba świecka. Wszyscy pracują w Papui Nowej Gwinei. Natomiast w Ameryce Północnej pracuje 17 misjonarzy - w tym gronie jest 4 księży diecezjalnych, 12 zakonników i 1 osoba świecka.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.