Zidentyfikowano 8 ofiar wypadku pod Berlinem

Zidentyfikowano osiem osób, które zginęły w niedzielnym wypadku polskiego autokaru w Niemczech - poinformował we wtorek na konferencji prasowej w Szczecinie zachodniopomorski prokurator okręgowy Józef Skoczeń.

Skoczeń powiedział, że we wtorek rano rozmawiał z prokuratorem okręgowym w Poczdamie. Według stanu na godz. 9 zidentyfikowano ciała ośmiu osób - powiedział. We wtorek powinna zakończyć się identyfikacja wszystkich ofiar, niewykluczone, że w niektórych przypadkach będzie potrzebna analiza próbek DNA. Badania te wykonuje strona niemiecka, pobrano już część materiału genetycznego od członków rodzin ofiar.

Rzecznik prokuratury w Poczdamie Ralf Roggenbuck w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że jeszcze we wtorek uda się zidentyfikować pozostałe ofiary. "Tożsamość rannych została już potwierdzona" - powiedział Roggenbuck.

Skoczeń powiedział, że w prezydium policji we Frankfurcie, gdzie przebywał w poniedziałek, otrzymał szczegółową informację o działaniach strony niemieckiej. "Dostałem zapewnienie, że funkcjonariusze niemieccy zabezpieczyli wszystkie materiały dowodowe" - mówił. Dodał, że jeszcze we wtorek zostanie złożony wniosek o przesłanie dokumentów dotyczących sprawy.

Prokurator poinformował również, że strona niemiecka zwolniła wszystkie bagaże, zabezpieczone na miejscu zdarzenia i zostaną one przekazane policji.

Obecny na konferencji, komendant wojewódzki zachodniopomorskiej policji Wojciech Olbryś powiedział, że we wtorek nastąpi odebranie bagaży i zostaną one przewiezione do Złocieńca. Będą złożone w tamtejszej świetlicy i rozpocznie się procedura ich wydawania.

Olbryś mówił, że z niemieckimi funkcjonariuszami stale współpracują specjalnie oddelegowani policjanci. "W tych czynnościach uczestniczą bardzo doświadczeni policjanci. Ci sami, którzy prowadzili sprawę wypadku pod Grenoble" - podkreślił.

Prokurator Skoczeń zaznaczył, że strona polska niezależnie od strony niemieckiej prowadzi śledztwo. Prokurator dodał, że ciała ofiar zostaną przewiezione do Polski prawdopodobnie we wtorek lub w środę.

Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Marcin Bosacki poinformował PAP, że we wtorek rano jeden ze szpitali pod Berlinem opuściło małżeństwo lekko ranne w wypadku. Dodał, że obecnie zwalniana jest kolejna trójka.

Powiedział, że chociaż kilku innych poszkodowanych pod względem fizycznym czuje się dobrze, to na powrót do domu nie pozwala im stan psychiczny. "Są w ciężkim szoku. Obecnie pozostają pod opieką polskich psychologów, których zapewniła polska ambasada w Berlinie" - dodał.

W wypadku polskiego autobusu zginęło 13 osób, a 29 zostało rannych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
14°C Wtorek
dzień
15°C Wtorek
wieczór
13°C Środa
noc
10°C Środa
rano
wiecej »