Renowacja za unijne pieniądze

Dobiegają końca prace renowacyjne zabytkowych kościołów i kaplic na terenie sanktuarium pasyjno-maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dzięki projektowi, który uzyskał wsparcie funduszy unijnych, przywracany jest blask obiektom wpisanym na listę UNESCO.

„Przygotowany przez kalwaryjskich bernardynów wniosek o dofinansowanie prac w celu ochronę zbytków i dziedzictwa kulturowego został zaakceptowany przez urząd marszałkowski w Krakowie” – poinformował kustosz sanktuarium, ojciec Damian Muskus.

Dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło około 7,7 mln zł. Koszt całego projektu to ponad 10 mln zł.

Obecnie kończą się już prace przy Pałacu Piłata. To jeden z najstarszych, największych i najpiękniejszych obiektów kalwaryjskiego sanktuarium. Wybudował go w 1605 roku Paweł Baudarth na rzucie krzyża greckiego.

Renowacja objęła także pochodzące z 1630 r. Gradusy – to liczące 28 stopni schody, po których pielgrzymi idą na klęczkach. W stopniach umieszczone są relikwie i ziemia z pamiątkowych miejsc Palestyny. Nadal kontynuowane są prace budowlane przy kościołach Ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa. Odnawiana jest tam elewacja i naprawiane dachy.

Swój dawny blask odzyskuje także najbardziej zniszczona kalwaryjska kaplica – św. Marii Magdaleny na szczycie Żarku i stojąca obok niej Pustelnia Pięciu Braci Polaków. W pustelni tej w latach 1616-1617 fundator sanktuarium, Mikołaj Zebrzydowski modlił się i rozmyślał. Niebawem ma tu zamieszkać pustelnik zakonny, który będzie się także opiekował obiektem.

Projekt renowacji objął także prace przy klasztorze. Dokonano remontu kaplic: Matki Bożej, św. Antoniego i Niepokalanego Poczęcia. Odnowiono całą elewację części mieszkalnej klasztoru, wymieniono jego dach i okna.

Zainstalowano jednocześnie monitoring całego obiektu i specjalne systemy ostrzegawcze, antywłamaniowe i przeciwpożarowe na terenie klasztoru i bazyliki. Wymieniono oznakowania Dróżek, postawiono nowe plansze informacyjne dla pielgrzymów i turystów. Odnowiono też makietę przedstawiającą cały kompleks sanktuarium.

Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej jest jednym z głównych ośrodków kultu maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. Równolegle z klasztorem wybudowano Dróżki Męki Pańskiej, przypominające kompozycją topograficzną i architektoniczną miejsca święte w Jerozolimie.

Kalwaria Zebrzydowska jest obok Krakowa, kopalni soli w Wieliczce i byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, czwartym małopolskim obiektem, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO.

Rozłożone na sześciokilometrowej trasie 44 kościoły i kaplice, a wraz z nimi pielgrzymi szlak oraz zabytkowy drzewostan, od dłuższego czasu wymagały zabiegów konserwatorskich, a niektóre także prac budowlanych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
8°C Środa
wieczór
6°C Czwartek
noc
5°C Czwartek
rano
11°C Czwartek
dzień
wiecej »