Amerykańscy eksperci od antyterroryzmu uważają, że wysokiej rangi liderzy Al-Kaidy, włącznie z Osamą bin Ladenem są zmieszani w przygotowywanie serii ataków terrorystycznych na europejskie miasta - podała w piątek Associated Press.
Skala odkrytego przez służby wywiadowcze planu, który przewiduje serię symultanicznych ataków terrorystycznych na Londyn oraz wielkie miasta Francji i Niemczech, wskazuje na działania Al-Kaidy.
Jeden z oficerów wywiadu, którzy anonimowo rozmawiali z Associated Press, dodał, że nie jest pewne, czy w planowaniu akcji biorą udział najważniejsi liderzy Al-Kaidy.
Jednak obawy, że akcję tę organizuje bin Laden i najważniejsze osoby Al-Kaidy, o których sądzi się, że ukrywają się w Pakistanie, wzmogły niepokój o to, że kraj ten jest bezpieczną przystanią dla Al-Kaidy i innych islamskich terrorystów - pisze AP.
Informację o tym, że akcją może kierować Osama bin Laden podało, jako pierwsze amerykańskie radio publiczne NPR.
Specjaliści od antyterroryzmu twierdzą, że działają teraz przyjąwszy założenie, że bin Laden odegrał rolę w planowaniu tych zamachów, nie podają jednak szczegółowej informacji na temat tego, jakie informacje skłoniły ich do przyjęcia, że bin Laden wmieszany jest w tę akcję.
Przedstawiciel pakistańskiego wywiadu powiedział w czwartek, że ośmiu Niemców i dwóch Brytyjczyków było się w centrum grupy planującej zamachy. Jeden z Brytyjczyków został niedawno zabity przez amerykański ostrzał rakietowy.
Pakistan, Wielka Brytanii i Niemcy śledzą podejrzanych i przechwytują połączenia telefoniczne - powiedział agencji AP urzędnik, który pragnął zachować anonimowość.
Planowane ataki terrorystyczne miały być przeprowadzone w taki sam sposób, jak zamach w Bombaju w listopadzie 2008 roku.
Proszeni w ubiegłym tygodniu przez Reutera o komentarz amerykańscy przedstawiciele agencji bezpieczeństwa narodowego powiedzieli, że nie mogą potwierdzić, iż spisek został "unieszkodliwiony". Ich zdaniem plan ten jest kontynuowany.
Gdy agencje wywiadowcze wpadły na trop spisku, Stany Zjednoczone udzieliły natychmiast pomocy. Uważa się, że rekordowa liczba ataków samolotów bezzałogowych przeprowadzona przez siły USA w ostatnich 30 dniach, miała na celu zlikwidowanie przywódców tego spisku.
Specjaliści z USA przyznali, że większość raportów wywiadu sugerowała, że cele ataków znajdują się w Europie.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.