- Intronizacja Jezusa na króla Polski, rozumiana jako gest rozwiązujący problemy społeczne, świadczy o myśleniu magicznym - uważa biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski
Hierarcha zdystansował się od niedawnych demonstracji, odbywających się pod tym właśnie hasłem. Bp Kiernikowski podkreślił, że chrześcijaństwo to konkretni ludzie, którzy uznają Chrystusa i kierując się jego nauczaniem tworzą struktury społeczne. Natomiast czynienie tych struktur chrześcijańskimi poprzez jednorazowy zewnętrzny akt graniczy z idolatrią.
Odnosząc się do wciąż gorącego tematu obecności krzyża w przestrzeni publicznej biskup siedlecki stwierdził, że jeśli krzyż nie jest znakiem jedności, to jest niewłaściwie interpretowany i użyty.
Bp Kiernikowski odniósł się także do Komisji Majątkowej. Mówiąc o jej działalności przyznał, że rozwiązanie wypracowane w początkach transformacji ustrojowej dziś jest mało przejrzyste. Zaznaczył, że nagłośnione ostatnio nieprawidłowości dotyczą znikomego odsetka rozpatrywanych przez Komisję spraw, ale powinny być oczywiście wyjaśnione przez stosowne organy. Przypomniał zarazem, że rozliczenie odebranego Kościołowi majątku wciąż jest dalekie od zakończenia.
O decyzji Papieża poinformowała 5 kwietnia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Prezentacji polskiego tłumaczenia watykańskiego dokumentu "Antiqua et nova".
Jun wydał oświadczenie za pośrednictwem swoich prawników kilka godzin po decyzji TK.