Reklama

Nagrody „Ubi Caritas” rozdane

Lekarka, prowadząca od 12 lat poradnię dla bezdomnych, twórczyni Szkolnego Koła Caritas, tygodnik „Echo Katolickie”, redaktorka „Gościa Niedzielnego” i małżeństwo dobroczyńców z Sandomierza – to laureaci tegorocznych nagród „Ubi Caritas”. Przyznaje je Caritas Polska za wyróżniające się osiągnięcia na polu charytatywnym.

Reklama

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz przypomniał podczas uroczystości, że obecny rok jest szczególny dla tej organizacji, obchodzi ona bowiem 20-lecie swego odrodzenia. Podkreślił, że likwidacja instytucjonalnej działalności charytatywnej Kościoła w Polsce w 1950 r. nie spowodowała zaprzestania niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. „Ta sytuacja wyzwoliła w Kościele jeszcze większy zapał służenia ubogim” – stwierdził ks. Subocz.

Podsumowując 20 lat odnowionej działalności dyrektor Caritas Polska zwrócił uwagę, że codzienną pracę na rzecz drugiego człowieka podejmuje obecnie ponad 4,5 tys. jej pracowników i ok. 100 tys. wolontariuszy, zrzeszonych w parafialnych, studenckich, szkolnych, a nawet przedszkolnych kołach Caritas. Wymienił w tym kontekście niektóre dzieła prowadzone przez Caritas: placówki dla dzieci, samotnych matek, młodzieży, chorych oraz akcje: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, Adopcja na odległość, Skrzydła.

Ks. Subocz podziękował wszystkim dyrektorom i pracownikom diecezjalnych oddziałów Caritas, „którzy przez swoją pracę są niestrudzonymi codziennymi bohaterami”. „To oni sprawiają, że te liczby są tak imponujące a pomoc mierzymy już w milionach złotych” – podkreślił ks. Subocz.

Obecny na uroczystości abp Kazimierz Nycz przyznał, że kapituła nagrody „Ubi Caritas” co roku przeżywa „nadmiar” tych, którzy powinni być nagrodzeni. „W związku z tym, choć dyplomów i nagród jest dużo, to i tak jest to kropla w morzu. Wracając do swoich domów i środowisk, w których dokonuje się służba człowiekowi, chciejcie przekazać, że ta uroczystość na 20-lecie Caritas była wielkim dziękczynieniem ludziom i Panu Bogu za to, co w Caritas się dzieje i, mamy nadzieję, będzie się dziać” – stwierdził metropolita warszawski.

Tradycyjnie kapituła nagrody „Ubi Caritas” przyznała wyróżnienia w trzech kategoriach: „Świadectwo”, „Współpraca i „Darczyńca”.

W tej pierwszej kategorii laureatką została dr Teresa Rodkiewicz, która od 1998 r. kieruje placówką i pracuje jako wolontariusz w Poradni Lekarskiej dla bezdomnych i najuboższych w Olsztynie. W tej kategorii Caritas przyznała też nagrodę specjalną dla opiekunki najstarszego Szkolnego Koła Caritas w Polsce – istniejącego przy II LO w Rzeszowie, Marii Daniel-Nyrki. Działa ono nieprzerwanie od 15 lat, wychowując młodzież do czynnej miłości bliźniego i ucząc wrażliwości na potrzeby innych.

Statuetki św. Faustyny w kategorii „Współpraca” otrzymali: red. Barbara Gruszka-Zych z „Gościa Niedzielnego” za reportaże propagujące dzieła miłości bliźniego, a także siedlecki tygodnik „Echo Katolickie” za promocję idei Caritas i współpracę przy akcjach dobroczynnych.

Laureatami w kategorii „Darczyńca” zostali Małgorzata i Grzegorz Łuczakowie z Sandomierza, regularnie wspierający Caritas i inne organizacje charytatywne. Małżeństwo od lat przekazuje kwoty pieniężne, żywność i odzież, dofinansowuje kolonie, a także organizuje wystawy prac podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W każdej z trzech kategorii przyznano również wyróżnienia, w sumie prawie 70, dla osób, firm i instytucji. W kategorii „Współpraca” wyróżnienie otrzymał dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej Rafał Łączny.

Podczas uroczystości swoją nagrodę wręczyła także Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Statuetkę „Miłosiernego Samarytanina” otrzymało małżeństwo Bogumiła i Alfred Smolszczyńscy - aktywni członkowie parafii ewangelicko-augsburskiej w Szczecinie. Są oni właścicielami plantacji trzciny, zaangażowanymi w życie lokalnej społeczności. Wyróżnienia Diakonii otrzymały Lidia Henszke z Katowic i Alicja Helbig ze Szczecina. Jak podkreślono, obie panie są szczególnym przykładem pracy diakonijnej u podstaw.

Uroczystość wręczenia nagrody „Ubi Caritas” krótkim koncertem uświetnił Marcin Wyrostek, akordeonista, laureat II edycji telewizyjnego programu „Mam talent”. Prócz tego zebrani mogli obejrzeć film poświęcony 20-letniej działalności Caritas w Polsce.

Nagroda „Ubi Caritas” jest wręczana od 2003 r. za wybitne osiągnięcia w działalności charytatywnej. Caritas Polska nagradza wyróżniających się darczyńców i współpracowników za szerzenie miłości bliźniego. Jej ideą jest podkreślenie znaczenia działalności nagradzanych osób i instytucji.

Kapitułę nagrody tworzą: abp Kazimierz Nycz, bp Stanisław Budzik, Iwona Schymalla (dziennikarka TVP), ks. prof. Henryk Skorowski (rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), ks. Dariusz Marczak (dyrektor Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej), o. Rafał Sztejka (kierownik Redakcji Programów Katolickich TVP) i s. Danuta Wróbel (przełożona Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny).

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
-1°C Niedziela
rano
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
wiecej »

Reklama