O szczególnym powołaniu religii do służby na rzecz pokoju i współistnienia przypomniał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Tarcisio Bertone w przesłaniu wystosowanym w imieniu papieża na Międzynarodowe Spotkanie Modlitewne na rzecz Pokoju w Barcelonie.
W trudnych czasach kryzysu i konfliktów, zaostrzonych jeszcze przez szerzące się zjawisko globalizacji religie szczególnie wezwane do wzmacniania pokoju na świecie – podkręślił kard. Bertone.
Według kardynała, „wszystkie narody, jeśli chcą żyć jako autentyczna wspólnota braci i sióstr, powinny stać na wspólnym fundamencie wartości duchowych i etycznych. Uznając Boga za źródło istnienia każdego człowieka, religie pomagają całej ludzkości wspierać nienaruszalną godność każdego ludzkiego istnienia”.
Z drugiej strony – czytamy w watykańskim przesłaniu – sprawa pokoju wymaga zaangażowania ze strony każdego wierzącego z osobna. Temu właśnie ma służyć modlitwa w tej intencji, która stanowi jednocześnie lekcję języka pokoju, wzmacniając jego Boży zasiew w sercach ludzkich i przezwyciężając różnice ras, kultur i religii. Niech modlitwa daje moc do podjęcia „drogi dialogu, która ostatecznie oddali nieporozumienia i podziały oraz pozwoli nam jako braciom i członkom tej samej rodziny ludzkiej nadal budować harmonijne współistnienie” – napisał w imieniu Papieża jego sekretarz stanu.
Inicjatywa tego rodzaju kongresów „Ludzie i religie” zrodziła się po międzyreligijnym spotkaniu w Asyżu w 1986 r. zwołanym przez Jana Pawła II i z jego udziałem. Według organizatorów, spotkania te stały się w ciągu ostatniego ćwierćwiecza rodzajem pielgrzymki pokoju po różnych miastach Europy i basenu Morza Śródziemnego. We wrześniu ubiegłego roku gościł ją Kraków.
Tegoroczne spotkanie zorganizowane przez rzymską Wspólnotę św. Idziego rozpoczęło się 3 października i odbywa się pod hasłem: „Żyć razem w czasach kryzysu. Rodzina narodów, rodzina Boża”. W sumie Barcelona gości ok. 3 tys. osób, w tym 300 przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i wielkich religii oraz świata polityki. W programie znalazł się m.in. panel izraelsko-palestyński o wspólnym pragnieniu pokoju.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.