Tegoroczny jubileuszowy X Dzień Papieski przypadł w chwili wyjątkowej. Gorące pragnienie wyrażone na Placu św. Piotra wyniesienia na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II, pamiętne „santo subito” staje się ciałem na naszych oczach. Dzień ten wpisuje się w duchowe przygotowanie do przeżycia chwili ogłoszenia błogosławionym lub świętym największego z rodu Polaków.
Rozważając temat świętości podczas Dnia Papieskiego dostrzegamy kilka wymiarów świętości JP II
Odwaga świętości to dążenie do świętości osobistej, co czynił niezwykle konsekwentnie w swoim życiu. Odwaga świętości to wyniesienie przez Jana Pawła II ogromnej rzeszy Sług Bożych do chwały ołtarzy. Wreszcie odwaga papieża ujawniła się w wezwaniu do świętości . Ten dzień ma pomóc nam w odnalezieniu siebie samych. Świętość człowieka jest dziełem Boga i nie może dokonywać się bez człowieka.
Nauczanie i przykład życia Jana Pawła II uświadamiają nam, że powołanie do świętości każdego człowieka nie jest tylko zwykłą możliwością, ale prawem wypływającym z istoty naszego człowieczeństwa.
Świętość Jana Pawła II jest dla nas i przyszłych pokoleń prawdziwym wzorem.
Te i wiele innych przemyśleń rozważaliśmy w niedzielne popołudnie w kościele parafialnym pw Ścięcia Jana Chrzciciela . W rozważaniach udział wzięła młodzież tutejszego gimnazjum oraz schola parafialna prowadzona przez mgr Magdalenę Kus.
Cała uroczystość zakończyła się koncertem muzyki sakralnej w wykonaniu Marii Chimiak – absolwentki Studium Muzyki Kościelnej przy Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, oraz skrzypka Dariusza Weidemana. W podróż po dziejach muzyki zabrał nas Wiesław Piotrowski. Cała uroczystość zorganizowana została przez proboszcza Dariusza Gołka oraz nauczycieli gimnazjum – Marię Bernacisko i Barbarę Dwornik.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.