Bezdomni, młodzież, wolontariusze i władze Kielc spotkali się w poniedziałek obok dworca PKP, przy krzyżu poświęconym bezdomnym i ubogim zmarłym na ulicy.
Na krzyżu, postawionym w 2002 r., znajduje się ok. 70 nazwisk bezdomnych. Jeden z bezdomnych odczytał nazwiska 10 osób - dziewięciu mężczyzn i kobiety - którzy zmarli w tym roku. Przy krzyżu odmówiono modlitwę w intencji zmarłych na skutek trudnej sytuacji życiowej.
Odczytano także przesłanie - fragment listu - jednego z kieleckich bezdomnych, który jest w areszcie.
"Nazwiska na tym krzyżu są po to, aby nikt o nich nie zapomniał. Przypominają nam, żeby już nikt nie odszedł z tego świata w nędzy, bez przyjaciela, bez domu. Podpowiadają nam, że nie odeszli tak sobie, tylko żeby biedni bezdomni coś zrobili od siebie, żeby nie odejść z tego świata tak, jak oni odeszli" - napisał mężczyzna.
Spotkanie zorganizowano z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, który przypadał w niedzielę, 17 października. W uroczystości wzięło udział około 30 osób: bezdomni, młodzież, wolontariusze z różnych organizacji oraz prezydent Kielc Wojciech Lubawski i przewodniczący rady miejskiej Krzysztof Słoń.
Później przy replice paryskiej Płyty Praw Człowieka, który znajduje się na kieleckim deptaku, prezydent Lubawski podkreślał, że osoby, których nazwiska umieszczono na krzyżu, były kielczanami.
"Oni najczęściej nie mieli swojego adresu zamieszkania, ale to, że przyjechali do nas; to, że tutaj mieszkali bądź zmarli, stanowi o tym, że są kielczanami" - mówił Lubawski.
"Na pytanie, czy zrobiliśmy wszystko, by tym ludziom pomóc, odpowiadam nie, ale staramy się zjednoczyć ludzi, którzy są w stanie dać z siebie wiele, gdyż bezdomność jest to problem w skali naszego miasta, państwa, Europy i świata" - dodał prezydent. Podziękował także stowarzyszeniom i instytucjom pomagającym ubogim.
Podczas uroczystości odczytano także fragment przesłania skierowanego przez młodzież - pod patronem ruchu ATD Czwarty Świat - do Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, w związku z ogłoszeniem 2010 roku Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
Płyta Praw Człowieka została odsłonięta w Kielcach w 2007 r., tuż przed wejściem do tunelu pod dworcem PKP. Jest repliką płyty poświęconej ofiarom głodu, przemocy i ubóstwa, którą odsłonięto w 1987 r. w Paryżu na placu Trocadero. Kielce są do tej pory jedynym miastem w Polsce - z ponad 30 na całym świecie - w których znajduje się replika płyty.
W Kielcach w poniedziałek na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Kochanowskiego odbyła się debata na temat roli wolontariatu w walce ubóstwem. Po konferencji w hali dworca PKS z koncertem wystąpiła młodzież z kieleckich klubów "Wolna Strefa".
Po południu w bazylice katedralnej odprawiono mszę św. w intencji ofiar nędzy i walczących z ubóstwem. Zaplanowano także poczęstunek w Schronisku św. Brata Alberta.
Uroczystości w Kielcach zorganizowali m.in.: ruch ATD Czwarty Świat, Caritas diecezji kieleckiej i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Kielczanie współpracujący z ATD, od kilku lat upamiętniają osoby bezdomne i ubogie.
Międzynarodowy Ruch ATD "Czwarty Świat" powstał w 1957 roku we Francji z inicjatywy ojca Józefa Wrzesińskiego, syna polskiego emigranta i Hiszpanki, który wychował się w wielkiej nędzy, a potem pracował z ludźmi ulicy. Z inicjatywy ATD 17 października - na pamiątkę tego dnia w 1947 roku, gdy ogłoszono Deklarację Praw Człowieka - jest Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.