Ksiądz zmarł podczas nabożeństwa różańcowego

W sobotę 17 października, nagle, po zasłabnięciu w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa, zmarł 58-letni ks. proboszcz Mieczysław Grabowski.

Świętej pamięci ks. Mieczysław Grabowski był proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie od 2006 roku. Zmarł wczoraj, podczas nabożeństwa różańcowego. Przeżył 58 lat, z czego 33 jako kapłan.

"Ks. Mieczysław niecałe 3 godziny przed śmiercią wysłał do mnie maila z ogłoszeniami parafialnymi oraz intencjami. Co kilka dni takie maile wysyłał. Cieszył się wszystkim co się działo w Parafii i chciał się tym dzielić na stronie parafialnej" - napisał na stronie parafii jej administrator, podkreślając: "Nie jestem mieszkańcem Słotwiny. Jednak wiele razy bywałem u ks. Mieczysława na kawie i szanowałem go za to, jak mu zależało. Na Parafii, na uczniach w szkole, na świątyni. Wiele wspólnych godzin przegadanych. O tym co zrobił i o tym co planuje jeszcze zrobić. Bardzo mi przykro. Trudno coś więcej teraz napisać. Odszedł od nas bardzo dobry człowiek".

- Wspaniały człowiek, wyjątkowy ksiądz, prawdziwy pasterz - mówią o śp. ks. Mieczysławie jego parafianie i ci, którzy go znali. Zgodnie podkreślają, że wspólnota parafialna w Słotwinie i jej świątynia - postawiona jako wotum Roku Jubileuszowego za 2000 lat chrześcijaństwa - były dla niego wyzwaniem i wielką pasją.

Tuż przed uroczystym poświęceniem kościoła, w czerwcu ubiegłego roku, dzielił się nami historią jego budowy i równoczesnego tworzenia wspólnoty.

W 2005 r. ks. Mieczysław Grabowski, dotychczas wikary w Lipowej, dostał dekret, zlecający mu kierowanie duszpasterstwem w Słotwinie. Rok później powstał tu ośrodek duszpasterski, a 8 grudnia 2008 r. bp Tadeusz Rakoczy erygował parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa, mianując ks. Grabowskiego jej pierwszym proboszczem.

Słowińska świątynia była kaplicą dojazdową dla duszpasterzy w Lipowej. Od tego czasu trwały prace związane z dostosowaniem jej do roli kościoła.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie - projekty jego wnętrza, witraży i otoczenia są autorstwa śp. ks. Mieczysława Grabowskiego.   Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie - projekty jego wnętrza, witraży i otoczenia są autorstwa śp. ks. Mieczysława Grabowskiego.

Świątynia stojąca obok kaplicy z 1900 r. przyciąga uwagę jadących krętą drogą w kierunku Lipowej. Wszystko w jego architekturze przypomina o Wielkim Jubileuszu roku 2000. A projekty wnętrza, witraży i otoczenia są autorstwa... ks. Grabowskiego. On sam z pasją potrafił opowiadać o każdym elemencie wystroju - witrażach, nawiązujących do wielkiej nowenny poprzedzającej rok 2000, głównym ołtarzu Trójcy Przenajświętszej, ołtarzach bocznych z obrazami Matki Bożej Częstochowskiej (przy której stoi relikwiarz św. Jana Pawła II) i Jezusa Miłosiernego, pod którym ustawiono relikwiarium, mieszczącym relikwie dziesięciorga świętych, o płaskorzeźbach czy stacjach Drogi Krzyżowej.

To także jego pomysłem są stacje Drogi Światła, tablice z tajemnicami różańcowymi, ołtarz polowy i symboliczna góra Synaj przy kościele.

Jak wówczas podkreślał, nawet datę poświęcenia kościoła wybrał nieprzypadkowo - 11 czerwca 2019 r. minęła 120. rocznica poświęcenia ludzkości Najświętszemu Sercu Jezusa i 35. rocznica pobytu kardynała Karola Wojtyły w Słotwinie. To było także upamiętnienie 20. rocznicy rozpoczęcia budowy i 10. erygowania parafii.

- Wciąż trwa budowa Kościoła Chrystusowego - mówił nam przed rokiem proboszcz. - Nasz kościół służy temu, co najważniejsze - ewangelizacji, głoszeniu słowa Bożego, sprawowaniu sakramentów.

Skrupulatnie dokumentował wszystkie wydarzenia związane z życiem wspólnoty, prowadząc obszerną kronikę, jak i dbając o publikacje na parafialnej stronie internetowej. Ze szczegółami opisał na niej teologię wszystkich elementów wystroju.

W naszym cyklu "Z Gościem w parafii” i jego rubryce "Okiem proboszcza” mówił: "Patrzę z podziwem na wkład parafian w budowę i upiększanie własnej świątyni. Wszystko to jest wyrazem wielkiej wiary mieszkających tu 1300 osób - parafia nie zbierała ofiar w innych wspólnotach. Pamiętając jakim trudem jest budowa własnej świątyni, wielokrotnie wspieraliśmy budowy kościołów i plebanii w naszej diecezji, ale również w innych krajach. Nie jest oczywiście idealnie. Wciąż potrzeba wiele troski wobec tych, którzy w życiu religijnym przechodzą różnego rodzaju kryzysy i zagubienia. Z pewnością są w naszej parafii tacy, których potrzeby duchowe i materialne nie zostały jeszcze w pełni dostrzeżone".

Ta troska o wspólnotę i wielka pokora, były w Nim do końca.

Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…

Poniżej - zdjęcia z uroczystego poświęcenia kościoła w Słotwinie 11 czerwca 2019 r.

Szczegóły dotyczące uroczystości pogrzebowych zamieściliśmy TUTAJ.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
24°C Wtorek
rano
33°C Wtorek
dzień
33°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
wiecej »